Rozmowa z Anną Maruszeczko – dziennikarką, autorką podcastu #Wojowniczki&Wojownicy
Joanna Pastuszak – Cybulska: Aniu, jako dziennikarka, prawdopodobnie rozmawiałaś już z tysiącami kobiet. Powiedz, czy jest coś, co jeszcze zaskakuje Cię podczas rozmów z nimi?
Anna Maruszeczko: Tak, zawsze jest coś takiego. Jesteśmy różne i to jest wspaniałe, bo trzeba nam różnorodności. Ale jeśli coś mnie zaskakuje, to właśnie to, jak dużo mamy ze sobą wspólnego. “O, ja też tak mam!” – uwielbiam te nasze odkrycia. W czym jesteśmy takie podobne? Choćby w naszych słabościach. Powszechnie nie dowierzamy w swoje możliwości, w swój potencjał, umniejszamy sobie: “A to takie normalne. To nic wielkiego. Udało mi się przez przypadek”.
My kobiety, zdecydowanie łatwiej niż nasi partnerzy, potrafimy się otworzyć i opowiedzieć o tym, co nas uwiera czy dręczy. Nie tylko po to, by ponarzekać. Czasem po to, by w ogóle siebie usłyszeć. Dzięki temu, że rozmawiamy, nazywając stany i uczucia, które są naszym udziałem, łatwiej rozwiązujemy swoje problemy. Doświadczamy wymiany energii. Dajemy sobie uwagę i życzliwość. Ciągniemy się w górę, a nie w dół. Wspólnota doświadczeń jest nie do przecenienia.To nieustająco mnie wzrusza i sprawia, że czuję się pewniej i bezpieczniej.
W tym celu zaczęłaś tworzyć swój podcast? Chciałaś, aby ludzie zaczęli „opowiadać siebie” i uczyli się czegoś nowego o sobie?
Według Hanny Arendt, „opowiadanie historii to nasz ludzki sposób radzenia sobie z rzeczywistością”. Jest cenną umiejętnością, bo to też działanie z myślą o innych ludziach. Nasza opowieść ma mieć szersze znaczenie.
Życia nie nauczymy się z podręczników. Rozmowa z drugim człowiekiem jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy i inspiracji.
W opowieściach moich Wojowniczek i Wojowników zwykle ma miejsce jakiś kryzys. Ale nie epatujemy dramatami. Pokazujemy, jak się wychodzi z życiowych zakrętów.
Jak się to ma do niezależności? Czy to właśnie trudności pomagają nam budować swoją odrębność, samodzielność?
Kryzys wiąże się z cierpieniem, ale bez kryzysu nie byłoby wzrostu, bez porażki nie mielibyśmy szansy na poznanie swojej życiowej siły.
Wszystko, co nam się w życiu przydarza, może być lekcją. Porażki są po to, abyśmy się budzili z ułudy, żebyśmy chcieli się zmieniać, doskonalić. One na początku zawsze dotykają i bolą. Sama też cierpię, jest mi źle, gdy coś się nie udaje. Ale kiedy ma się otwartą głowę, to zaczyna się myśleć i szukać rozwiązań.
Są jednak ludzie, którzy zatrzymują się na swojej krzywdzie. Uskarżają się na wszystko, szukają winnych swojego niepowodzenia na zewnątrz zamiast w sobie. Porównują się do innych na zasadzie: „Oni mieli łatwiej. Dostali pieniądze na start od rodziców. A mnie szef nie docenia“ etc. W tym przekonaniu i poczuciu krzywdy nieraz trwają całe życie, zatruwając siebie i otoczenie.
I tutaj powinno nastąpić przełączenie się na inne fale myślowe ….
U niektórych to jest niczym iluminacja. Nagle odkrywają tajemnicę istnienia. Pod wpływem jakiegoś impulsu następuje przebudzenie. Często jednak trzeba wielu lat pracy nad sobą, aby zobaczyć zaklęty krąg swoich myśli. Gdy mamy kogoś takiego w swoim bliskim otoczeniu i zależy nam na nim, warto niestrudzenie, co jakiś czas, zadawać mu pytania, które prowokują do zmiany myślenia i działania albo poszukania pomocy fachowców, nie wszyscy dają radę w pojedynkę.
A jak do tego ma się niezależność? Co według Ciebie stanowi centrum niezależnej postawy?
To przede wszystkim samoświadomość i odwaga. Spotykam kobiety, które w ogóle nie mają potrzeby niezależności albo raczej nie rozumieją, jak to jest żyć na swoich zasadach. Boją się niezależności, nie wierzą we własne siły a czasem chociaż czują, że można by coś w życiu poprawić, zwycięża w nich konformizm.
Jaką rolę w budowaniu niezależności kobiet mają mężczyźni?
Na początku ery samorozwoju kobiet, obserwując to zjawisko, odnosiłam wrażenie, że kobiety zaczęły biec, wręcz galopować, pozostawiając mężczyzn daleko w tyle. One biegły, a oni stali zaskoczeni i przyglądali się temu.
Jednak uważam, że mądry człowiek nie będzie się obawiał o to, że ja chcę się rozwijać. Jeśli jest inaczej, to albo ja staję się zbyt radykalna w tej zmianie, albo mój partner ma sporo z sobą do przepracowania.
Trzeba o tym rozmawiać i tłumaczyć swojej drugiej połowie, dlaczego to robię. Przecież mój rozwój osobisty ma służyć lepszym relacjom z innymi ludźmi, nie powinien być celem samym w sobie.
Zgłaszają się jednak do nas panie, którym brakuje pewności siebie, męskiego wsparcia w budowaniu swojej pewności siebie.
Mężczyźni bywają zdezorientowani. Ale, tak jak powiedziałam, trzeba o tym rozmawiać, inspirować się nawzajem. Kto powiedział, że rozwój osobisty jest tylko dla kobiet? Poza tym kobieta niesamodzielna i potulna jest nudna. Każdy sensowny mężczyzna prędzej czy później doceni ambitną kobietę.
Czy zauważyłaś, w jakimi momencie swojego życia kobiety zazwyczaj zaczynają budowanie niezależności?
Często dzieje się to pod wpływem przykładu innych kobiet. Nie chodzi o cudzy, gotowy przepis na życie, tylko o inspirację.
Kiedy kobieta znajduje się w sytuacji, w której nic od niej nie zależy, na nic nie ma wpływu, gdy tkwi w nieudanym związku czy eksploatującej, niesatysfakcjonującej pracy, to wreszcie może dojść do sytuacji, w której czuje, że dłużej nie wytrzyma i otwiera się na zmianę. Szuka sojuszników, kobiecych środowisk, „babskich kręgów”. I zaczyna się uczyć niezależności, i finansowej, i mentalnej. Jakość życia się zmienia.
A czy Ty jeszcze zastanawiasz się nad niezależnością w swoim życiu?
Ja zawsze o sobie myślałam, że jestem niezależna. Lubię postawić na swoim i w domu, i w pracy. Jednak mając rodzinę, pracując w redakcjach, w zespołach etc, muszę pamiętać, że niezależność ma swoje granice. Aby mieć dobre relacje z ludźmi, trzeba czasem odpuścić.
Wyznacznikiem niezależności jest dla mnie moja praca, osobne konto w banku, chociaż pieniądze mamy z mężem wspólne. Istotna jest również możliwość decydowania o wszystkim, co dotyczy mojej rodziny, możliwość mówienia o swoich potrzebach. To są fundamenty.
Czyli z poczucia niezależności bierze się też umiejętność dostrzegania urody życia?
Kobiety nierzadko są tak zajęte, że nie mają czasu celebrować swoich osiągnięć. Wszystkie swoje aktywności postrzegają w kategoriach obowiązków i wyzwań. Zaniedbują swoje przyjaźnie. Aby doświadczać urody życia, trzeba się umieć zatrzymywać. Trzeba uważnie żyć. Świat wciąż jest taki piękny!
Aniu, serdecznie dziękuję Ci za kobiecą opowieść o pierwiastkach niezależności obecnych w życiu każdej z nas.
Anna Maruszeczko – kobieta niezależna, dziennikarka, była redaktor naczelna miesięcznika „Uroda Życia”, autorka książki „7 Dróg. W poszukiwaniu życiowej misji” wydanej nakładem naszej Fundacji. Autorka podcastu #Wojowniczki i Wojownicy (kliknij w link podcastu, aby przenieść się do świata Anny).
Dziękuję za inspirację. Idę celebrować urodę życia:)
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam/em wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1) nie obwininiaj innych o sytuację w jakiej się znajdujesz, zacznij walczyć o swoją niezależność, zacznij się rozwijać, weź sprawy w swoje ręce, jeśli potrzebujesz wsparcia to znajdź osobę, która Cię zainspiruje do działania, 2)odrzuć strach, uwierz we własne siły, naucz się celebrować własne osiągnięcia, doświadczaj urody życia.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1)Kobieta niesamodzielna i potulna jest nudna.Ważne aby jako kobieta sie rozwijać, inspirować sie wzajemnie z partnerem,być ambitną i niezależną kobitą.
2)Aby doświadczyć urody życia,trzeba sie umieć zatrzymać,nauczyć się celebrować swoje osiągnięcia,dbać o relacje i nietraktować wszystkiego jako wyzwanie czy obowiązek.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anna Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. My kobiety jesteśmy różne, ale mimo wszystko wiele nas łączy. W historiach innych kobiet widzimy własne doświadczenia. Najczęściej podobne jesteśmy do siebie w naszych słabościach.
2. W związku ważna jest rozmowa i tłumaczenie drugiej osobie, dlaczego postępujemy tak a nie inaczej. To co i jak robimy ma pomóc nam stworzyć lepsza relacje między nami, dlatego musimy wspierać się w rozwoju osobistym.
Twój komentarz oczekuje na moderację.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Wszystko co nam się w życiu przydarza może być dla nas lekcją. 2. Mądra osoba zrozumie chęć mojego samorozwoju.
Bardzo wartościowy wywiad. Lubię słuchać Wojowniczki & Wojownicy – inspirujące historie życia.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam/em wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1) nie obwininiaj innych o sytuację w jakiej się znajdujesz, zacznij walczyć o swoją niezależność, zacznij się rozwijać, weź sprawy w swoje ręce, jeśli potrzebujesz wsparcia to znajdź osobę, która Cię zainspiruje do działania, 2)odrzuć strach, uwierz we własne siły, naucz się celebrować własne osiągnięcia, doświadczaj urody życia.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Kryzys to szansa 2. Czas i odwaga są potrzebne do rozwoju.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1) Wszystko co nas w życiu spotyka może być lekcją. 2) Samoświadomość i odwaga są centrum niezależnej postawy.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozmowa jest cennym narzędziem samorozwoju i poszukiwania odpowiedzi. Nasze historie mogą być inspiracją dla innych oraz cennymi lekcjami. Nawet jeśli opowiadanie swoich historii wydaje się trudne, może być bardzo pomocne i potrzebne.
2. Samoświadomość i odwaga pozwala z kryzysów wyciągnąć wnioski. Droga pokonywania kryzysów jest ciągłą nauką o sobie samym, o naszym otoczeniu oraz, o ludziach z którymi żyjemy. Pokonanie kryzysów jest drogą o wzrostu życiowego i rozwoju w każdej dziedzinie naszego życia, ponieważ każde wydarzenie w życiu może być dla nas lekcją.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko.
Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1) Kryzys wiąże się z cierpieniem, ale bez kryzysu nie byłoby wzrostu. Bez porażki nie mielibyśmy szansy na poznanie swojej życiowej siły.
2) Wszystko co nam się w życiu przydarza może być lekcją. Kobieta niesamodzielna i potulna jest nudna.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Doceniaj i celebruj sukcesy. Dostrzegaj to, co się wokół Ciebie dzieje. 2. Bądź odważna i podejmuj wyzwania, mimo że czasem może być ciężko. Każdego dnia pracuj na swoje wymarzone życie.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Wszystko co nam się w życiu przydarza może być dla nas lekcją. 2. Mądra osoba zrozumie chęć mojego samorozwoju.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozmowa jest cennym narzędziem samorozwoju i poszukiwania odpowiedzi. Nasze historie mogą być inspiracją dla innych oraz cennymi lekcjami. Nawet jeśli opowiadanie swoich historii wydaje się trudne, może być bardzo pomocne i potrzebne dla siebie innych.
2. Samoświadomość i odwaga pozwala z kryzysów wyciągnąć wnioski. Droga pokonywania kryzysów jest ciągłą nauką o sobie samym, o naszym otoczeniu oraz, o ludziach z którymi żyjemy. Pokonanie kryzysów jest drogą o wzrostu życiowego i rozwoju w każdej dziedzinie naszego życia, ponieważ każde wydarzenie w życiu może być dla nas lekcją.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Zazwyczaj kryzys, życiowa porażka staje się impulsem do zmian, do wzrostu, do poznania swojej życiowej siły.
2. Żeby doświadczyć urody życia trzeba to życie celebrować, zatrzymać się i być uważnym!
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Należy pracować nad sobą i nie dać sobie wmówić że jesteśmy gorsze bo coś nam nie wyszło. Porażki są po to by pokazać nam że droga na szczyt nie jest taka prosta. Właśnie droga do celu nas byduje, wzmacnia i daje nam siłę do dalszego działania i rozwoju.
2. Czasem trzeba się zatrzymać w natłoku obowiązków i zacząć dostrzegać inne rzeczy które zaniedbaliśmy. Trzeba pozwalać sobie na przyjemności i celebrować maleńkie sukcesy. Docenianie i nagradzanie siebie to małe kroczki do wielkich osiągnięć.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to : 1. Każde doświadczenie z naszego życia jest dla nas cenną lekcją. Dzięki temu możemy poznać naszą siłę życiową. 2. Nie piwinniśmy obwiniać innych za to co się nam przydarzyło. Trzeba iść do przodu i rozwijać się w każdej dziedzinie naszego życia.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anna Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1) Porażki mają nas budować, zachęcać do zmiany i doskonalenia. W takich chwilach trzeba mieć otwartą głowę i szukać rozwiązań.
2) Aby doświadczyć urody życia, trzeba się umieć zatrzymywać, żyć uważnie i celebrować najmniejsze sukcesy.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Życia nie nauczymy się z podręczników, życia uczymy się w rzeczywistości tu i teraz.
2. Aby doświadczać urody życia, trzeba się umieć zatrzymać. Trzeba uważnie żyć. Świat wciąż jest taki piękny!
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozwój osobisty jest istotną częścią naszego życia. Dzięki pracy nad sobą potrafimy lepiej znosić porażki oraz wyciągać z nich właściwe lekcje. Kobieta świadoma siebie oraz swoich wartości, stanowi inspirację dla innych kobiet.
2. Doceniaj siebie, świętuj swoje sukcesy, chwal siebie, za to co robisz. Dbaj o siebie oraz swoje relacje z innymi, nie zaniedbuj przyjaźni.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1) Wszystko co mi się w życiu przydarza, może być lekcją. To ode mnie zależy, czy z otwartą głową będę myśleć i szukać rozwiązań czy też zatrzymam się w swojej krzywdzie. 2) Aby doświadczyć urody życia, trzeba się zatrzymać. Żyć uważnie, dostrzegać piękno natury, pielęgnować przyjaźnie, celebrować sukcesy. Swoich aktywności nie postrzegać wyłącznie w kategorii obowiązków i wyzwań.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko.
Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozmowa z drugim człowiekiem, poznanie jego historii, sposobu myślenia jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy i inspiracji. Dzięki słuchaniu innych uczymy się bycia bardziej uważnymi na emocje.
2. Fundamentem niezależności jest możliwość decydowania o wszystkim, co jest ze mną związane, mówienie o swoich potrzebach i dążenie do ich realizacji. Wsparcie partnera jest w tej kwestii bardzo istotne. A także patrzenie na sprawy w ten sam sposób.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Wszystko, co nam się w życiu przydarza, może być lekcją. Porażki są po to, abyśmy chcieli się zmieniać, doskonalić i szukać rozwiązań.
2. Aby doświadczać urody życia, trzeba się umieć zatrzymywać. Warto uważnie żyć.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Porażki można traktować jak lekcje służące doskonaleniu, poszukiwaniu nowych rozwiązań.
2. Żeby móc w pełni cieszyć się z niezależności, trzeba umieć się zatrzymywać, doświadczać urody życia.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam/em wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1.. „Kryzys wiąże się z cierpieniem, ale bez kryzysu nie byłoby wzrostu, bez porażki nie mielibyśmy szansy na poznanie swojej życiowej siły.” Moje porażki były schodami do celu, kryzys był punktem startu do samoświadomości i rozwoju. Mam ogromną siłę o której zapomniałam.
2.. „Niezależność to przede wszystkim samoświadomość i odwaga.” Zrozumiałam to kiedy straciłam niezależność finansową i znalazłam się na skraju przepaści; odnalazłam siebie i odbudowałam niezależność dzięki odwadze.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anna Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Niezależność to świadomość i odwaga. Uczymy się jej pod wpływem życiowych impulsów, kiedy nic od nas nie zależy, na nic nie mamy wpływu. Szukamy wtedy sojuszników, którzy pokazują nam, jak zacząć zmieniać swoje życie na poziomie finansowych i mentalnym.
2. Rozmawiajmy, otwierajmy się na innych. Rozmowa z drugim człowiekiem jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy i inspiracji.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wwywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Kryzys wiąże się z cierpieniem, ale bez niego nie byłoby wzrostu, nie mielibyśmy szans na poznanie swojej życiowej siły.
2. Lepiej kiej relacje niż rację. Aby mieć dobre relacje z ludźmi trzeba czasem odpuścić.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje w2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Życia nie nauczymy się z podręczników. Rozmowa z drugim człowiekiem jest niezastąpioną skarbnica wiedzy i inspiracji. 2. Mądry człowiek nie będzie bał się rozwoju innej osoby. Rozwój osobisty ma służyć lepszym relacjom z innymi ludźmi, nie jest celem samym w sobie.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozmowa jest cennym narzędziem samorozwoju i poszukiwania odpowiedzi. Nasze historie mogą być inspiracją dla innych oraz cennymi lekcjami. Nawet jeśli opowiadanie swoich historii wydaje się trudne, może być bardzo pomocne i potrzebne.
2. Samoświadomość i odwaga pozwala z kryzysów wyciągnąć wnioski. Droga pokonywania kryzysów jest ciągłą nauką o sobie samym, o naszym otoczeniu oraz, o ludziach z którymi żyjemy. Pokonanie kryzysów jest drogą o wzrostu życiowego i rozwoju w każdej dziedzinie naszego życia, ponieważ każde wydarzenie w życiu może być dla nas lekcją.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozmowa jest cennym narzędziem samorozwoju i poszukiwania odpowiedzi. Nasze historie mogą być inspiracją dla innych oraz cennymi lekcjami. Nawet jeśli opowiadanie swoich historii wydaje się trudne, może być bardzo pomocne i potrzebne.
2. Samoświadomość i odwaga pozwala z kryzysów wyciągnąć wnioski. Droga pokonywania kryzysów jest ciągłą nauką o sobie samym, o naszym otoczeniu oraz, o ludziach z którymi żyjemy. Pokonanie kryzysów jest drogą do wzrostu życiowego i rozwoju w każdej dziedzinie naszego życia, ponieważ każde wydarzenie w życiu może być dla nas lekcją.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozmowa jest cennym narzędziem samorozwoju i poszukiwania odpowiedzi. Nasze historie mogą być inspiracją dla innych oraz cennymi lekcjami. Nawet jeśli opowiadanie swoich historii wydaje się trudne, może być bardzo pomocne i potrzebne.
2. Samoświadomość i odwaga pozwala z kryzysów wyciągnąć wnioski. Droga pokonywania kryzysów jest ciągłą nauką o sobie samym, o naszym otoczeniu oraz, o ludziach z którymi żyjemy. Pokonanie kryzysów jest drogą do wzrostu życiowego i rozwoju w każdej dziedzinie naszego życia, ponieważ każde wydarzenie w życiu może być dla nas lekcją.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu KNF przeczytałam wywiad z Anna Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Dzięki temu, że rozmawiamy z innymi, nazywamy stany i uczucia, które są naszym udziałem. Opowiadanie mojej historii to mój sposób na radzenie sobie z rzeczywistością.
2. Samoświadomość i odwaga to centrum mojej niezależności. Jednocześnie – niezależność ma swoje granice.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Jedną z największych inspiracji życiowych, jesteśmy my sami, dla siebie. Wspólna rozmowa która często pokazuje, jak wiele mamy wspólnego, i jak bardzo jesteśmy do siebie podobni. Nasze doświadczenia wzajemnie się uzupełniają i pozwalają łączyć siły.
2. Piękne życie, to spokojne życie. Zatrzymaj się czasem, patrz z uważnością. Ciesz się, celebruj. Doświadczaj codzienność.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozmawiajmy z innymi kobietami, uczmy się od nich, czerpmy inspiracje. Opowiadajmy też o swoich doświadczeniach. Może to być pomocne w poradzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
2. Rozwój osobisty to cel sam w sobie. Dzięki temu wzrasta poczucie własnej wartości, stajemy się bardziej świadome i odważniej podejmujemy życiowe decyzje.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Uwierzyć w siebie, w swoje możliwości i potencjał. Celebrować swoje osiągnięcia. Inspirować się innymi osobami i odważnie wyruszyć w drogę by zbudować swoją niezależność. 2. Kryzys zapewnia wzrost, a porażka jest szansa by poznać swoją siłę. Wszystko może być lekcja, dlatego miej otwarta głowę i zawsze szukaj rozwiązań.
W ramach udziału w rocznym Wyznaniu FKN przeczytałam wywiad z Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Mam wspaniałego męża, który akceptuje moje zmiany i dopinguje mnie w samorozwoju. Nie przeszkadza mu moje dążenie do niezależności.
2. Muszę jednak popracować nad dostrzeganiem „urody życia”, czasem się zatrzymać i docenić siebie.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko .Moje dwa wnioski to :1)Wszystko co nam się w życiu przydarza może być dla nas lekcją ,wyciągamy wnioski ,doskonalimy się ,wierzymy we własne siły ,myślimy co jeszcze można w życiu poprawić.2) Bez porażki nie mielibyśmy szansy poznać swojej życiowej siły ,motywacji do działania ,walki ,budowaniem własnego rozwoju ,niezależności ,dobrych zdrowych relacji ludzkich
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1) Wszystko co nas w życiu spotyka może być lekcją. 2) Samoświadomość i odwaga są centrum niezależnej postawy.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko Moje dwa wnioski to :1)Wszystko co w życiu nam się przydarza może być dla nas lekcją ,wyciągamy wnioski ,doskonalimy się ,wierzymy we własne siły ,myślimy nad co można w życiu poprawić .2)Bez porażki nie mielibyśmy szansy poznać swojej życiowej siły ,motywacji do działania ,,walki budowania własnego rozwoju ,,niezależności ,dobrych zdrowych relacji z ludźmi .
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Sztuki życia nie nauczą mnie książki i podręczniki, ale drugi człowiek, który może służyć mi swoim doświadczeniem, wiedzą oraz inspirować postawą.
2. Wszystko, co mi się w życiu przydarza może być dla mnie lekcją, jeśli tylko mam otwartą głowę, uważność i odwagę w doskonaleniu siebie pomimo trudności na mojej drodze.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to : 1. Każde doświadczenie z naszego życia jest dla nas cenną lekcją. Dzięki temu możemy poznać naszą siłę życiową. 2. Nie piwinniśmy obwiniać innych za to co się nam przydarzyło. Trzeba iść do przodu i rozwijać się w każdej dziedzinie życia.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszczenko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1) Porażki są nam potrzebne do tego abyśmy mogli się rozwijać.
2) Opowiadanie historii to nasz ludzki sposób radzenia sobie z rzeczywistością.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje dwa wnioski z tego wywiadu to:
1. Zmiana sposobu myślenia, wiara w swoje możliwości jest procesem długofalowym ale dzięki temu możemy realizować wymarzone cele.
2. Niezależna Kobieta wiele spraw bierze w swoje ręce ale nie zapomina również o tym, że jest osobą odpowiedzialną za siebie i swoich najbliższych.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam/em wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1) My Kobiety choć jesteśmy różne to mamy wiele wspólnych cech i dzięki rozmowom o swoich stanach i uczuciach dobrze jesteśmy w stanie się zrozumieć.
2) Życia nie nauczymy się z książek czy podręczników, zaś rozmowa z drugim człowiekiem jest skarbnicą wiedzy i inspiracji
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Kryzys wiąże się z cierpieniem, ale bez niego nie byłoby wzrostu, nie mielibyśmy szans na poznanie swojej życiowej siły.
2. Lepiej mieć relacje niż rację. Aby mieć dobre relacje z ludźmi trzeba czasem odpuścić.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Każda z nas jest inna, a jednak mamy ze sobą dużo wspólnego.
2. Rozwój osobisty nie jest tylko dla kobiety. My kobiety potrafimy się wspierać i inspirować trzeba być tylko otwartym na zmiany i ich chcieć.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje dwa wnioski z tego wywiadu to :
1. Porażki są po to , aby mieć motywację do zmiany i ulepszeń. Warto mieć otwartą głowę i szukać nowych rozwiązań i możliwości.
2. Aby zobaczyć, że świat wokół jest piękny, trzeba się umieć czasem zatrzymać. Trzeba znaleźć czas na celebrowanie swoich osiągnięć.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Pamiętaj, że niezależność ma swoje granice i warto czasem odpuścić dla dobra relacji.
2. Zatrzymaj się i zacznij celebrować życie i swoje osiągnięcia.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Zazwyczaj kryzys, życiowa porażka staje się impulsem do zmian, do wzrostu, do poznania swojej życiowej siły.
2. Żeby doświadczyć urody życia trzeba to życie celebrować, zatrzymać się i być uważnym!
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Opowiadanie o tym co nas dręczy nie jest po to aby ponarzekać, ale czasem po to, by w ogóle siebie usłyszeć, uświadomić sobie sytuację i zacząć działać w kierunku zmiany.
2. Rozmowa z drugim człowiekiem jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy i inspiracji. Ale aby mieć dobre relacje z ludźmi, trzeba czasem odpuścić.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Dzięki rozmowie z drugim człowiekiem wzbogacamy naszą wiedzę i inspirujemy się do dalszego działania, do lepszego życia.
2. W życiu zdarzają się kryzysy, ale bez nich byśmy nie wzrastali. To porażki powodują, że poznajemy swoją życiową siłę.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Kryzys życiowy może być przebudzeniem do rozwoju i wprowadzenia zmian.
2. Każde niepowodzenie to ważna lekcja , która może być równie rozwijająca jak sukces.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Porażki są po to żebyśmy chcieli się zmieniać i doskonalić.
2. Mój rozwój osobisty ma sprzyjać lepszym relacjom z innymi ludźmi.
„W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Przeszkody są naszymi lekcjami życiowymi. Czasem od razu wyciągamy z nich lekcje, czasem dłużej szukamy rozwiązań. 2. Jeśli jest potrzeba rozwoju to iść w to , nie patrzeć na otoczenie . Bliskie i ważne dla nas osoby, widząc nasze szczęście, zrozumieją nasz ruch.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Wszystko co nam się w życiu przydarza może być dla nas lekcją i ważne jest by przekuwać je w pozytywne działania. 2. Rozmowa z drugim człowiekiem pozwala wzbogacić wiedzę i może być źródłem inspiracji.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Porażki są po to żebyśmy chcieli się zmieniać i doskonalić.
2. Mój rozwój osobisty ma sprzyjać lepszym relacjom z innymi ludźmi.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
Życia nie nauczymy się z podręczników. Rozmowa z drugim człowiekiem jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy i inspiracji.
Wszystko, co nam się w życiu przydarza, może być lekcją. Porażki są po to, abyśmy się budzili z ułudy, żebyśmy chcieli się zmieniać, doskonalić. One na początku zawsze dotykają i bolą.
Kiedy kobieta znajduje się w sytuacji, w której nic od niej nie zależy, na nic nie ma wpływu, gdy tkwi w nieudanym związku czy eksploatującej, niesatysfakcjonującej pracy, to wreszcie może dojść do sytuacji, w której czuje, że dłużej nie wytrzyma i otwiera się na zmianę. Szuka sojuszników, kobiecych środowisk, „babskich kręgów”. I zaczyna się uczyć niezależności, i finansowej, i mentalnej. Jakość życia się zmienia.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1.Historie ludzi i rozmowy z nimi to niezastąpione źródło wiedzy i inspiracji.
2.Niezależność ma swoje granice i czasami trzeba odpuścić, aby nie zapomnieć o drugim człowieku. Żyj uważniej!
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1) Dzięki rozmowie nazywamy stany i uczucia, które w nas są, również rozwiązujemy łatwiej nasz problemy, dajemy sobie uwagę i życzliwość, ciągniemy w górę, a nie w dół. Rozmowa jest niezastąpioną skarbnicą wiedzy i inspiracji.
2) Wszystkie wydarzenia w naszym życiu mogą być lekcją. Porażki są po to, abyśmy budzili się z ułudy i chcieli się zmienić, doskonalić, choć na początku zawsze bolą i dotykają. Otwórz głowę i zacznij myśleć, szukaj rozwiązań.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko . Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Rozmowa z drugim człowiekiem to nie tylko ogromna skarbnica wiedzy, ale także wielkie źródło inspiracji. Życia nie nauczymy się z książek.
2. Wszystko co przydarza nam się w codziennym życiu może być cenną lekcją. A porażki są po to żebyśmy się przebudzili i zapragnęli coś zmienić.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko . Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Kryzys przynosi nam cierpienie, ale jest też bodźcem do dążenia do pozytywnej zmiany. Porażka daje możliwość poznania naszej życiowej siły.
2. Niezależna postawa opiera się przede wszystkim na samoświadomości i odwadze. Rozwój osobisty powinien służyć lepszym relacjom z innymi ludźmi.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko . Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1) Rozmowa jest swego rodzaju fundamentem w życiu osobistym, zawodowym i co za tym idzie w drodze do niezależności. Będę mówiła głośno co myślę, czego potrzebuję.
2) Pozbędę się „postojów” na swojej krzywdzie, skupię się na tym co mi w życiu wyszło i na tym co jest zależne ode mnie.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Wszystko, co nas spotyka się w życiu jest dla nas lekcją. My decydujemy jakie wyciągniemy z tych lekcji wnioski na przyszłość.
2. Ważne w życiu jest zatrzymanie i skupienie się na tym co tu i teraz. Obserwacja tego co wokół nas pozwoli nam docenić to co mamy, być szczęśliwym.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko.
Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Kryzys wiąże się z cierpieniem, ale bez niego nie byłoby wzrostu, nie mielibyśmy szans na poznanie swojej życiowej siły.
2. Lepiej mieć relacje niż rację. Aby mieć dobre relacje z ludźmi trzeba czasem odpuścić.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko.
Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Kryzys wiąże się z cierpieniem ale bez kryzysu nie byłoby wzrostu, bez porażki nie mielibyśmy szansy na poznanie swojej życiowej siły.
2. Porażki są po to abyśmy się budzili z ułudy, żebyśmy chcieli się zmieniać, doskonalić. One na początku zawsze dotykają i bolą, ale kiedy ma się otwartą głowę, to zaczyna się myśleć i szukać rozwiązań.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to: 1. Aby nauczyć się życia trzeba rozmawiać z ludźmi, korzystać z ich wiedzy, doświadczenia, inspirować się ich życiem. 2. Wszystko w życiu zależy od nas, od tego czy wyciągniemy wnioski z każdej lekcji. Mamy w sobie wystarczająco dużo siły i odwagi aby zawalczyć o siebie, swój rozwój i swoje życie. Wystarczy żyć uważnie, odważnie i niezależnie.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko.
Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Kryzysy i porażki pozwalają na poznanie swojej życiowej siły. Ze wszystkiego co nam się przydarza powinniśmy wyciągać lekcje.
2. Dbaj o siebie i relacje z innymi, celebruj sukcesy i bądź z siebie dumna.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Każde życiowe doświadczenie może być dla nas lekcją, dzięki której będziemy chcieli się zmieniać, doskonalić i szukać rozwiązań.
2. Aby w pełni doświadczać życie trzeba je doceniać i celebrować sukcesy.
W ramach udziału w rocznym Wyzwaniu FKN przeczytałam wywiad z Anną Maruszeczko. Moje 2 wnioski z tego wywiadu to:
1. Idąć przez życie wyciągaj wnioski z tego co Ci się przydaż z każdej porażki,potknięcia, nie uskarżaj się i nie obwiniaj innych o to co Ci się przydażyło.
2. Celebruj swoje sukcesy, ciesz się z nich, bądź duma z siebie. Zatrzymaj się i doceń co i kogo masz w swoim życiu