×

 

Zazwyczaj w trakcie rozmowy rekrutacyjnej musimy odpowiedzieć na trudne dla wielu z nas pytanie: ile chce Pani zarabiać?

 

Warto jednak zmierzyć się z dyskomfortem, jaki czujemy w trakcie udzielania odpowiedzi i pokonać strach przed wypowiedzeniem swoich oczekiwań finansowych.

 

Prawidłowe WYCENIENIE swojej pracy w trakcie rozmowy rekrutacyjnej jest istotne, ponieważ:

 

  • rzadko zdarza się, że pracodawca da Ci wyższe wynagrodzenie, niż to, które sama oczekujesz
  • roczne podwyżki naliczane będą od Twojego wynagrodzenia na poziomie 5-8%
  • następna imponująca podwyżka rzędu 15-20%, będzie prawdopodobnie miała miejsce dopiero przy kolejnej ZMIANIE miejsca zatrudnienia.

 

Dlatego dzisiaj w artykule odpowiemy na następujące pytania:

 

  • Jak wycenić swoją pracę?
  • Jak poznać średnie stawki na danym stanowisku?
  • Jak rozmawiać o wysokości wynagrodzenia przy zmianie pracy?

 

Wszystko byłoby łatwiejsze, gdyby…

 

Gdyby w ogłoszeniach o pracę, pracodawcy podawali jako benefity nie tylko owocowe czwartki, kartę multisport czy dodatkowe ubezpieczenie, ale również kwotę zarobków. 

 

Jednak według analizy People, obecnie tylko około 10% firm, na rynku polskim podaje informacje o proponowanym wynagrodzeniu, z kolei aż 90% kandydatów wolałoby, znać wynagrodzenie już na etapie aplikowania.

 

Niestety nie znając widełek płacowych, często – my – kobiety ZANIŻAMY swoją wartość rynkową i własne kwalifikacje.

 

Być może dlatego, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w Polsce dysproporcja między zarobkami kobiet a mężczyzn, na TYM SAMYM stanowisku wynosiła około 19%.

 

.

 

Jak możemy sobie pomóc w prawidłowej wycenie własnych kwalifikacji?

 

Warto zaznaczyć, że rozmowa o oczekiwaniach finansowych – dla nas kobiet – jest jedną z trudniejszych.

 

Jednak należy pamiętać, że odpowiadając na pytanie o oczekiwane zarobki i podając za małą kwotę – nie doszacujesz swojej wartości. 

 

Wówczas nie łudźmy się, że pracodawca będzie  nachalnie proponował WYŻSZĄ wypłatę.

Za niskie oczekiwania finansowe mogą również świadczyć o braku pewności siebie.

 

Z drugiej strony jeżeli, podasz za wysokie oczekiwania finansowe istnieje ryzyko, że zostaniesz uznana za pazerną i chciwą.

 

Według badań okazuje się, że kobiety które negocjują wyższą wypłatę dla siebie lub chcą uzyskać dodatkowe benefity, czy to w obecnym miejscu pracy czy w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, są negatywnie postrzegane przez innych.

 

W momencie, gdy kobiety podejmują negocjacje czy rozmowę o podwyżce, według Harward Busness Review ponoszą tzw. społeczny koszt negocjacji, przez co są częściej postrzegane jako niewdzięczne i chciwe, co wpływa na brak chęci podjęcia współpracy.

 

Za wysokie oczekiwania finansowe mogą również zdyskwalifikować Cię w etapie rekrutacyjnym, ze względu na formalne widełki, w których się nie zmieściłaś.

 

Pracodawca posiadający niższe widełki finansowe do zaoferowania, może uznać, że nie będziesz wystarczająco zmotywowana na danym stanowisku i szybko zaczniesz szukać innej – lepiej płatnej – pracy.

 

Jak zatem dobrze oszacować swoją kolejną wypłatę?

 

Aby nie zaniżyć wartości swojej pracy, a jednocześnie nie zawyżyć jej za bardzo, warto przed każdą rozmową kwalifikacyjną skorzystać z raportów płacowych, które zbierają dane z rynku polskiego, na temat wynagrodzeń.

 

Możesz tam sprawdzić wysokość zarobków na danym stanowisku i odnieść się do swoich oczekiwań. W ten sposób trafniej udzielisz odpowiedzi na pytanie: ile Pani chce zarabiać?

 

Poniżej znajdują się 3 źródła, które gromadzą dane płacowe na rynku polskim:

 

📌 https://lnkd.in/eiBqfjqX. wynagrodzenia.pl 

 

📌 https://lnkd.in/e8BDi3mY    pracuj.pl 

 

📌 https://lnkd.in/ePE-RuP4  wynagrodzenia sedlak&sedlak 

 

Korzystając ze źródeł postaraj się zebrać informacje o średnich zarobkach:

 

  • na danym stanowisku
  • w danej branży
  • w danym regionie czy kraju.

 

Zastanów się również nad następującymi kwestiami:

 

  • jakie są Twoje aspiracje finansowe
  • czy jest różnica w wynagrodzeniu po okresie próbnym
  • czy zaakceptujesz system premiowy, prowizyjny
  • czy jesteś otwarta na negocjacje
  • jakich benefitów oczekujesz
  • jak chcesz, aby wyglądał Twój następny krok w karierze zawodowej.

 

Pamiętaj, aby dodać czy mówisz o kwocie netto czy brutto, aby uniknąć nieporozumień.

 

Nie zamykaj sobie drogi do negocjacji.

 

Zapytaj również o benefity, ponieważ często one stanowią niepieniężną część wypłaty, która może być dla Ciebie interesująca.

 

Jak odpowiedzieć na pytanie o oczekiwane zarobki?

 

Jedną ze strategii jest uniknięcie podania konkretnej liczby i zostawienie sobie możliwości negocjacji po otrzymaniu oferty.

Twoja odpowiedź wtedy mogłaby brzmieć tak:

 

„Najbardziej zależy mi na znalezieniu pracy, która będzie dla mnie odpowiednia. Jestem pewna, że niezależnie od tego, jakie wynagrodzenie oferuje Państwa firma, będzie ono sprawiedliwe i adekwatne do moich lat doświadczenia i kwalifikacji”.

 

LUB 

 

„Chciałabym najpierw omówić wymagania i oczekiwania dotyczące stanowiska, abym mogła lepiej zrozumieć, z jaką odpowiedzialnością wiąże się to stanowisko”.

 

Jeżeli chcesz od razu wymienić kwotę, może ująć to w ten sposób:

 

“Z tego co mi wiadomo średnie zarobki na tym stanowisku są na poziomie … Biorąc pod uwagę moje kwalifikacje i doświadczenie oczekiwałabym wynagrodzenia rzędu:… brutto”.

 

Pamiętaj, że w trakcie rozmowy o wynagrodzeniu, pracodawcę nie będzie interesować Twoja rosnąca rata kredytu czy koszty życia.

 

Pracodawca będzie szukał konkretnego powodu, dla którego ma zapłacić właśnie Tobie i właśnie tyle, w zamian za Twoje kompetencje, umiejętności i doświadczenie.

 

Powodzenia!