“Womentoring FKN – Twoje wsparcie w drodze po pracę” – podsumowanie trzeciego miesiąca wspólnej przygody!
To już trzeci miesiąc naszej wspólnej wirtualnej przygody, w którą wyruszyło 40 wspaniałych kobiet z całej Polski.
Krótko podsumujmy, co wydarzyło się w listopadzie w trakcie trwania programu “Womentoring FKN – Twoje wsparcie w drodze po pracę!”.
Misja Projektu
Misją projektu “Womentoring FKN” jest wyposażenie uczestniczek w wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim w ODWAGĘ, która poprowadzi je prosto do obranego celu zawodowego.
Do tej pory uczestniczki projektu w pierwszym miesiącu nauczyły się jak wyznaczać swoje cele zawodowe oraz jak radzić sobie ze zmianami.
W kolejnym, odkrywały swój potencjał zawodowy oraz osobisty przy pomocy narzędzia diagnostycznego FRIS oraz nauczyły się jak napisać nowoczesne CV i list motywacyjny.
Natomiast w trzecim miesiącu skupiliśmy całą uwagę, na tematyce przebiegu rozmowy rekrutacyjnej, która zazwyczaj jest końcowym etapem naszych poszukiwań pracy i często decydującym.
Moduł szkoleniowy z zakresu skutecznej rozmowy rekrutacyjnej
Dobre i adekwatne CV, które uczestniczki przygotowały w ramach wcześniejszego zadania sprawi, że szybciej lub później w końcu dostaną zaproszenie na rozmowę o pracę.
Jednak to, w jaki sposób przygotowują się do rozmowy, zdecyduje o ich dalszym sukcesie.
My jako fundacja, w ramach projektu Womentoring FKN chcemy pomóc im ten sukces osiągnąć!
Uczestniczki programu będą dobrze przygotowane do poszukiwań pracy, dzięki szkoleniu “Skuteczna rozmowa rekrutacyjna”, które zostało przeprowadzone przez dwie specjalistki, które osobiście odpowiadały przez wiele lat za procesy rekrutacyjne!
Mentorkami tej części modułu były:
- Anna Papkala-Goły, która posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w firmach produkcyjnych w działach HR. Obecnie jako Senior HR BP pomaga innym w odnalezieniu najlepszej dla siebie ścieżki zawodowej, w dostrzeganiu swoich talentów oraz rozwijaniu mocnych stron.
- Agata Pajdowska, która od 13 lat pracuje w agencji pracy tymczasowej. Swoją karierę zawodową zaczynała od stanowiska rekrutera, obecnie jest kierownikiem regionu i prowadzi kilka projektów rekrutacyjnych jednocześnie. Jak mówi: „na rekrutacji zęby zjadła”. Przez te wszystkie lata przeprowadziła ich tysiące, a po drodze ukończyła studia MBA ze specjalizacją HR.
Dlaczego warto przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?
Poznając strukturę rozmowy o pracę oraz najczęściej pojawiające się pytania, nie tylko możemy się przygotować do tego wydarzenia najlepiej jak potrafimy, ale również minimalizujemy stres, który zazwyczaj towarzyszy nam w takiej sytuacji – tym bardziej, gdy BARDZO zależy nam na objęciu danego stanowiska.
Co więcej, wcześniejsze przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, daje nam możliwość zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy z najlepszej strony!
w trakcie webinaru “skuteczna rozmowa rekrutacyjna” uczestniczki programu dowiedziały się:
- jak dokładnie przygotować się do rozmowy o pracę
- jak wygląda jej przebieg
- jakich pytań się spodziewać (również tych trudnych)
- i jak na nie odpowiadać?
Mentorki opowiedziały nam również, o co warto zapytać rekrutera, by podkreślić swoje zaangażowanie w proces rekrutacyjny, a także jakich pytań unikać.
Poznaliśmy zestaw pytań, których rekruter zadać nie może, a także dowiedziałyśmy się jak dyplomatycznie odmówić odpowiedzi, w sytuacji gdy nieodpowiednie pytania, jednak pojawią się w trakcie rozmowy.
Webinar zakończył się omówieniem ostatnich kwestii związanych z procesem rekrutacji, czyli co zrobić dalej, gdy jesteśmy już po rozmowie, bo jak się okazało czasem bierne czekanie na telefon nie wystarczy.
Komunikując się z rekruterami zarówno przed rozmową jak i po niej, w odpowiedni sposób, możemy również zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Dlatego uczestniczki programu otrzymały również propozycję schematów wiadomości, które mogą wykorzystać w trakcie poszukiwań pracy, pokazując wtedy swoje:
- zaangażowanie
- motywację co do objęcia danego stanowiska
- i profesjonalizm.
Wszystkie te wskazówki zostały spisane w stworzonym specjalnie na potrzeby tego projektu workbooku, gdzie zawarty jest katalog najczęściej pojawiających się pytań i nie tylko.
Jest to ważne, ponieważ uczestniczki miały okazję przygotować odpowiedzi na te pytania, aby następnie przećwiczyć je w trakcie indywidualnych symulacji rozmów.
Sama teoria nie wystarczy – stawiamy na praktykę
Aby wdrożyć zdobytą wiedzę na temat przebiegu rozmowy rekrutacyjnej w praktykę, we współpracy z Anną Papkała-Goły oraz Agatą Pajdowską, każda z uczestniczek miała możlwiość przećwiczenia rozmowy rekrutacyjnej indywidualnie w formie online.
Uczestniczki przećwiczyły sposób opowiadania o sobie oraz udzielania odpowiedzi na pytania nawiązujące do:
- motywacji
- doświadczenia zawodowego
- wykształcenia i kwalifikacji
- umiejętności i osiągnięć
- potencjalnej współpracy.
Rozmowa rekrutacyjna na partnerskich zasadach
Co warto również zapamiętać to, fakt że na rozmowę rekrutacyjną nie możemy iść stawiając się na niższej pozycji, aby być wyłącznie odpytaną ze swojego życiorysu. Rozmowa rekrutacyjna powinna się odbyć na partnerskich zasadach, gdzie zarówno my jak i pracodawca szukamy wspólnych korzyści ze współpracy.
Pamiętajmy, że rozmowa rekrutacyjna jest również dla nas szansą do zadawania własnych pytań i poznania bliżej struktury firmy, zespołu oraz stanowiska, aby jak najlepiej podjąć decyzję odnośnie kolejnego kroku w karierze zawodowej.
Aby pomóc w tym etapie naszym uczestniczkom, przedstawiony został im zestaw pytań, o które warto zapytać jeszcze w trakcie rozmowy, aby zmniejszyć ilość niedomówień już po zaakceptowaniu oferty.
Listopad za nami
Pomimo jesiennej pogody, to był bardzo intensywny miesiąc.
Ale wiemy, że warto.
Dzięki projektowi “Womentoring FKN – Twoje wsparcie w drodze po pracę!” w tym miesiącu uczestniczki otrzymały praktyczną wiedzę, jak wygląda skuteczna rozmowa rekrutacyjna, co pomoże im mieć jeszcze większą pewność siebie oraz wiarę we własne możliwości w trakcie rzeczywistego spotkania o pracę.
Nasz projekt powoli dobiega końca, ale za to już w grudniu będziemy mieć okazję do świętowania efektów uczestniczek oraz naszej wspólnej pracy w Warszawie.
W trakcie gali uczestniczki będą miały nie tylko okazję poznać osobiście trenerki oraz mentorki, ale również zarząd Fundacji Kobieta Niezależna – Wiceprezes Annę Cieślę oraz Prezes – Kamilę Rowińską.
W trakcie wydarzenia nie tylko będziemy mieć możliwość osobistego kontaktu oraz mile spędzonego czasu ale również będzie to miejsce, gdzie będziemy mieć szansę wysłuchać inspirujących i motywujących prelekcji naszych gości.
To będzie wspaniały czas!
Jeżeli również chciałabyś dołączyć do projektu – zapisz się do naszego newslettera, a pierwsza dowiesz się o zapisach do drugiej edycji.
Kolejny nabór wniosków rusza już wiosną 2023r.!