Dzwoni rekruter i zaprasza na spotkanie – to chwila, na którą czekają wszyscy kandydaci. Na pewno z wielką niecierpliwością, ale też i niepewnością. No bo co mają powiedzieć, aby nie spalić się na starcie? Co zrobić w takiej sytuacji? Jak się zachować, by zyskać sympatię rekrutera?
Dlatego kiedy zadzwoni do Ciebie rekruterka i rozpocznie zdaniem: „Dzień dobry, nazywam się Agata Pajdowska i dzwonię z firmy Wymarzona Praca Sp. z o.o.” bądź przygotowana i ustal kilka szczegółów. Weź długopis do ręki, notatnik i pisz!
Podczas takiej rozmowy rekruter zazwyczaj stara się ustalić czy jesteś wciąż zainteresowana ofertą pracy, może przeprowadzić krótką rozmowę przesiewową (o tym powiem kolejnym razem) lub od razu zaprosić Cię na spotkanie. Jeśli zaproponuje termin, który Ci nie pasuje, nie przejmuj się i śmiało powiedz, że masz już inne plany, których (jak rozumiem) nie możesz przełożyć. Ustalicie kolejny, dogodny i komfortowy dla obu stron termin – rekruter też człowiek, na pewno zrozumie 😊
A pamiętaj, że to właśnie Ty możesz być rozwiązaniem jego „problemu”, czyli najlepszym kandydatem na wolne stanowisko, które rekruter chciałby jak najszybciej zapełnić!
Przedstawiam Ci krótką checklistę, kilka wskazówek co potrzebujesz ustalić podczas takiej rozmowy:
- Nazwa firmy oraz stanowisko – upewnij się czy dobrze usłyszałaś. I błagam, nie mów, że wysłałaś już tyle CV, że nie pamiętasz o jaką firmę chodzi – to grzech nr jeden!
- Nazwisko i numer telefonu osoby, z którą masz się spotkać – tak na wszelki wypadek. Jak wiesz życie płata niezłe figle, szczególnie w najmniej oczekiwanym momencie. Możesz również zapytać jakie stanowisko piastuje osoba, która przeprowadzi rozmowę rekrutacyjną. Czy będzie to jedna, czy kilka osób? Może ta informacja nakieruje Cię jakich pytań się spodziewać lub jakie pytania zadać.
- Dokładny adres firmy (tu jest miejsce na dopytanie o numer pokoju czy wskazówki dojazdu) lub platformy, na której zostanie przeprowadzona rozmowa online.
- Zapytaj czy powinnaś jakoś szczególnie przygotować się do rozmowy. Być może będą przeprowadzane dodatkowe testy lub potrzebujesz przynieść konkretne dokumenty (uprawnienia, certyfikaty, etc).
- Zapytaj ile czasu zarezerwować na spotkanie (i dolicz 30 minut extra 😉). Prowadząc szereg rozmów danego dnia, rekruter umawia kandydatów zwykle z zapasem czasu, jednakże gdy się znacznie spóźnisz, rozmowa może zostać mocno skrócona i nie będziesz miała możliwości wyciągnąć wszystkich asów z rękawa.
- Podsumuj rozmowę telefoniczną. Upewnij się czy wszystko dobrze usłyszałaś i zrozumiałaś.
…and last but not least… Jeśli wysyłasz wiele CV, z pewnością spodziewasz się, że w końcu pracodawcy zaczną do Ciebie dzwonić 🙂 Jeśli masz ustawioną jakąś śmieszną (w Twojej ocenie) muzykę na czekanie, zastanów się czy możesz na tym zyskać, czy stracić?🤔 To samo dotyczy odbierania telefonu klasycznym pytaniem „Czego?”. Tak tylko zostawiam pod rozwagę, bowiem niejednokrotnie zdarzyło mi się, że kandydat odebrał z leniwym „czego?”, „co jest?”, po czym gdy się przedstawiłam, oczami wyobraźni widziałam jak się prostuje i staje się najmilszym z możliwych kandydatów.
Pamiętaj, że pierwsza rozmowa telefoniczna to nie tylko powód, aby zaprosić Cię na spotkanie. Pracodawca ma możliwość również ocenić Ciebie, Twoją reakcję na telefon, sposób w jaki odbierzesz i jak się zachowasz. Zadawaj więc mądre pytania, wykaż zainteresowanie i entuzjazm w odniesieniu do oferowanego stanowiska. Na pewno będzie sukces!
Powodzenia! Trzymam kciuki!
Agata