Rozmowa z dr n.med. Markiem Łuciukiem, specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej, lekarzem, lekarzem dentystą, lekarzem medycyny estetycznej
Joanna Pastuszak – Cybulska: Specjalizuje się Pan m.in. w medycynie estetycznej. Proszę wyjaśnić, co to dosadnie oznacza, czym jest ta dziedzina medycyny?
dr n.med. Marek Łuciuk: Na początku wyjaśnię pewną różnicę, ponieważ nie zawsze jest to oczywiste. Chirurgia plastyczna twarzy to całokształt różnych zabiegów operacyjnych wykonywanych zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. Natomiast w zakres medycyny estetycznej wchodzą mniejsze zabiegi związane najczęściej z nakłuwaniem skóry, podawaniem różnych preparatów. Wszystkie te zabiegi mają na celu profilaktykę, zapobieganie lub odwracanie efektów starzenia się, korektę asymetrii wrodzonych, jak i nabytych.
Dlaczego kobiety decydują się na operacje plastyczne? Czy powodują nimi względy estetyczne, czy raczej dążenie do jakiegoś wymyślonego ideału?
Powody, które stoją za tymi decyzjami są bardzo różne i złożone. Często są to względy funkcjonalne, np. korekty nosa czy przegrody nosowej utrudniającej oddychanie lub plastyka powiek górnych ograniczających pole widzenia.
Z psychologicznego punktu widzenia, za większością decyzji stoi jakieś wyzwanie utrudniające życie. Poczucie dyskomfortu z powodu jakiejś dysproporcji powoduje wycofanie z życia społecznego, brak akceptacji w społeczeństwie, w najbliższym środowisku, a nawet pewien rodzaj ostracyzmu wynikający z powodu konkretnej deformacji nieakceptowanej przez daną grupę społeczną.
Zabrzmi to nieco niepopularnie, ale zdarza się, że decyzje co do wykonania zabiegów czasami podejmowane mogą być też na podstawie obecnych u pacjentów problemów natury psychicznej. Dlatego też, zanim dojdzie do umówienia się na operację i zaplanowania jej zakresu, spotykamy się z pacjentami i rozmawiamy o ich oczekiwaniach i realnych możliwościach wykonania zabiegu. Zdarza się, że anatomiczne uwarunkowania nie pozwalają na wykonanie operacji zgodnie z wizją pacjenta. Zawsze należy brać pod uwagę ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Czasami również podejmowane są decyzje o dyskwalifikacji czasowej lub stałej od zabiegu konkretnej osoby.
Jaka jest Pana opinia o operacjach, w których kobiety dążą do upodobnienia się do innej znanej osoby?
Uważam, że każdy jest inny, ma inny „stan wyjściowy” i jest „asymetryczny inaczej”, i to właśnie jest w naturze najpiękniejsze. Możemy określić kierunek i wzorować się na jakichś przykładach, ale efekty nigdy nie będą identyczne do oryginału. Każda osoba ma inny sposób reagowania na operację, inaczej goją się rany, czasem nawet trzeba wykonywać korekty operacji, co również utrudnia uzyskanie efektu identycznego z pożądanym.
Jak często chirurgiczne poprawienie urody wynika z trudności w zaakceptowaniu siebie?
Trudno mi określić procentowo, jak przedstawiają się takie motywacje. Myślę jednak, że jest to duży odsetek, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy bardzo dużo uwagi poświęca się na to, jak wyglądamy, jak się prezentujemy w mediach społecznościowych, w pracy. Wygląd poprawia akceptację siebie, poprawia samopoczucie, ułatwia nawet osiąganie celów.
Czy decyzje o ingerencji w urodę są samodzielne, czy kobiety raczej uleją wpływom jakichś standardów?
Obydwie sytuacje są częste i możliwe. Znaczna większość kobiet (ale i mężczyzn w ostatnich czasach) decyduje się na takie zabiegi dla samego siebie, aby czuć się lepiej, zdrowiej, by po prostu lubić i akceptować samego siebie. Nie można jednak zaprzeczyć, że czasami takie decyzje są podejmowane pod wpływem otoczenia, trendów, wymogów niezbędnych do spełnienia np. obejmując pracę na jakimś eksponowanym stanowisku.
Czy przed zabiegiem poprawy urody, pacjentki są konsultowane z psychologiem? Jak przebiega taka rozmowa?
Zajmując się przede wszystkim twarzą, wiem jak bardzo każda ingerencja wpływa na zmianę wizerunku. Nawet najmniejsza zmiana może być trudna do zaakceptowania. Proces rekonwalescencji, czyli czas który jest niezbędny do osiągnięcia ostatecznych rezultatów, lub niekiedy nawet powikłania po operacji, to trudny moment przez jaki przechodzi pacjent. Dlatego bardzo często zalecam takie konsultacje przed zabiegiem.
Psycholog bardzo pomaga zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi. Każdy pacjent jest inny, do każdego trzeba podchodzić indywidualnie.
Wykonując standardowe testy, zadając pytania, psycholog indywidualnie ocenia badanego pacjenta. W zależności od odpowiedzi na dane pytanie formułuje się odpowiedni kierunek i dalsze postępowania.
Psycholog zadaje pytania, które mają na celu zbadanie motywacji pacjenta do operacji – to, czy ta motywacja jest patologiczna czy wynika z dojrzałej decyzji samego pacjenta, bez nacisku i wpływu osób trzecich. Oceniane jest, dlaczego ktoś decyduje się na operację.
Pytania sięgają również historii życia, która wiele może mówić o decyzji poddania się operacji. Operacja może zmienić dużo, albo może niczego nie zmienić. Wszystko zależy od motywacji.
Rozmawiamy o niezależności, dlatego muszę zapytać, czy życie Pana pacjentek zmienia się po operacjach? Czy podejmują jakieś przełomowe dla siebie decyzje, ponieważ czują się bardziej pewne siebie?
Oczywiście, że tak! Wzrasta im pewność siebie, samoakceptacja, chcą zdobywać i osiągać nowe wyzwania. Poprawiają relacje z partnerami lub kończą te, które ich nie satysfakcjonują, nawiązują nowe znajomości, zdobywają nowe stanowiska. Bardzo często obserwuję, jak dzięki korekcie wychodzą ze swoich starych nawyków i rozpoczynają nowe życie. Uczą się nowych rzeczy, wychodzą ze strefy komfortu, są bardziej widoczne, zauważalne, po prostu, częściej doceniają możliwości, jakie daje im życie.
Serdecznie dziękuję za rozmowę.
dr n. med. Marek Łuciuk – lekarz i lekarz dentysta, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, lekarz medycyny estetycznej; uczestniczy w międzynarodowych sympozjach i należy do organizacji naukowych zgłębiających zagadnienia związane z w/w specjalizacjami. Prowadzi autorskie szkolenia i kursy dla lekarzy specjalizujących się w dermatochirurgii, chirurgii plastycznej twarzy i medycynie estetycznej, aktywny członek Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Twarzy (EAFPS)
kontakt:
IG: drmarekluciuk
email: drmarekluciuk@gmail.com
www: drmarekluciuk.com
tel. 504207327