Instruktorka pływania, która wierzy, że kobiety stworzone są do tego sportu.
Nie ma dla niej ograniczeń wiekowych – nauczy Cię pływać. Jej 16-letnie doświadczenie i ilość zadowolonych klientek to potwierdza. Współzałożycielka szkoły pływania SWIM CENTER, którą prowadzi wraz z mężem Filipem. Kobieta, która o pływaniu zdecydowanie wie wszystko.
Czas letni i czas wakacji to czas pływania. Ale… czy ten sport mamy uprawiać tylko latem?
Pełna pasji i energii Monika Kletschka jest dziś moją rozmówczynią w ramach projektu ABC Zdrowej Niezależnej – BASEN.
AZ: Kiedy najlepiej zacząć naukę pływania?
MK: Adaptację w wodzie warto rozpocząć od najmłodszych lat. Trzymiesięczne dzieci wraz z rodzicami mogą brać udział w zajęciach zorganizowanych pod okiem instruktora, gdzie poznają wodę i uczą się zabaw w basenie- to wspaniały początek. Naukę pływania natomiast warto zacząć miedzy 6. a 8. rokiem życia pod okiem instruktora. Im starsze dziecko, tym szybciej się uczy. Dzieci w wieku 10-11 lat uczą się błyskawicznie. Związane jest to głównie z rozwojem psychomotorycznym. Ważne jest jednak by rodzice wcześniej zadbali o tzw. “adaptację z wodą”. Zabawy w wodzie oswajają dziecko z basenem i zmniejszają jego lęk przed wodą, budują fajne wspomnienia z basenu i zabaw w nim, co ułatwia naukę pływania i aklimatyzację w wodzie.
AZ: Czy w takim razie straciłam szansę nauczenia się pływania gdy mam 30, 40, … lat ?
MK: Absolutnie NIE!
Specjalizuję się w nauce pływania kobiet i zaprzeczam ograniczeniom wiekowym w tej dyscyplinie! Wiele kobiet zaczyna w naszej szkole pływania naukę od przełamywania lęku wejścia do wody po kostki, a po maksymalnie 10 zajęciach obserwuję jak samodzielnie zaczynają pływać – to piękny widok i duma dla mnie.
Dorośli uczą się szybko i obalam mity, że nauka pływania zajmie rok. Dorośli są bardzo zmotywowani i skoncentrowani. Wiedzą, po co przychodzą na zajęcia i wykorzystują każdą minutę na basenie by osiągnąć swój cel. Stąd ta nauka idzie sprawnie i efektywnie.
AZ: Od czego zacząć naukę pływania?
MK: Zdecydowanie od znalezienia sprawdzonej i skutecznej szkoły pływania. Dobry instruktor pływania oszczędza Twój czas, zapewnia efektywną pracę i osiągnięcie zamierzonego celu.
AZ: Co zrobić gdy boję się wody? Jak pokonać lęk przed wodą?
MK: Podczas pierwszych zajęć zawsze pokazuję Klientce, jak “działa” woda, czyli pokazuję, co się dzieje z moim ciałem w basenie jeżeli leżę na wodzie, co się dzieje jeżeli wyciągam rękę nad wodę, głowę nad wodę i to nie jest magia tak działają prawa fizyki.
Często po około 45 minutach pierwszych zajęć klientka przełamuje barierę lęku przed wodą, bo rozumie, że działają prawa fizyki i woda wypycha ciało, więc trudno jest zejść pod wodę samemu nie wiedząc jak to naprawdę zrobić.
AZ: Jak pływanie (basen) wpływa na kobiecą sylwetkę?
MK: Pływanie (uwaga!) aktywizuje równocześnie największą ilość mięśni. W szczególności są to mięśnie brzucha i grzbietu. W wodzie mamy też najmniejszą urazowość, ponieważ woda amortyzuje ruch. Właściwości fizyczne wody zapewniają idealne warunki uprawiania sportu bez ryzyka kontuzji. Siła wyporu wody powoduje pozorną utratę masy ciała nawet 90%. Dzięki temu zajęcia w basenie są idealnym rozwiązaniem dla osób z urazami ortopedycznymi, obciążeniami kardiologicznymi, neurologicznymi czy otyłością. Nie musi być to od razu pływanie, a po prostu jakikolwiek ruch w basenie.
AZ: W jakich schorzeniach szczególnie zalecany jest basen?
MK: O pływaniu mówi się, że to jest sport życia i ja to potwierdzam w 100% !
Oczywiście każdorazowo powinniśmy przedyskutować swoje schorzenie z lekarzem, jednak z doświadczenia wiem, że basen zalecany jest w szczególności u osób otyłych, czy u osób ze schorzeniami ortopedycznymi.
Basen jest doskonałym miejscem dla kobiet w ciąży, dzięki właściwościom fizycznym wody.
Ćwiczenia pływackie bardzo dobrze wpływają na sprawność układu oddechowego dlatego osoby z astmą często kierowane są na ćwiczenia na basenie ponieważ wydech do wody, która jest gęstsza niż powietrze jest doskonałym treningiem oddechowym
Postawa pozioma czyli poziome ułożenie ciała podczas pływania już od samego początku doskonale wpływa na nasz układ krwionośny i serce.
I muszę koniecznie dodać, że systematyczne uprawianie pływania przyspiesza przemianę materii i hartuje organizm.
AZ: Ile razy w tygodniu warto pływać? Co zalecasz jako instruktor?
MK: Moim zdaniem nie ilość, a regularność i systematyczność, jak w każdej dyscyplinie sportu. Lepiej żeby klientka przychodziła raz czy dwa razy w tygodniu, lub nawet w miesiącu, ale regularnie przez okrągły rok. Tylko takie uprawianie sportu doskonale wpływa na nasze zdrowie i sprawność fizyczną.
AZ: Dlaczego Kobiety spośród wszystkich dyscyplin powinny wybrać basen i pływanie?
MK: Przede wszystkim woda jest Kobietą!!!
Kobiety są stworzone do pływania. Mamy niesamowitą intuicję wody. Jesteśmy czuciowe i zmysłowe, a pływanie to nic innego jak czucie wody. Jesteśmy stworzone do pływania.
Pływanie jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży i po porodzie.
Basen jest doskonałym antidotum dla wszystkich cierpiących na bóle kręgosłupa, pracujących w pozycji siedzącej, w biurze czy jeżdżących autem i pracujących przed komputerem.
AZ: Jaki styl zalecany jest dla Kobiet?
MK: Są cztery style pływackie: dowolny, grzbietowy, klasyczny i motylkowy.
Ja jestem zdania, że pływaj takim stylem, który sprawia Ci największą przyjemność. Każdy ma naturalne predyspozycje do pływania i widzę to podczas zajęć. Czasem klientki mają super zdolności i szybko łapią “żabkę”, a niektóre super radzą sobie w stylu dowolnym.
Zawsze powtarzam – pływanie i zajęcia na basenie mają dać Ci radość, relaks i dobre emocje.
AZ: Co daje nam basen oprócz walorów zdrowotnych i sportowych?
MK: Basen gwarantuje niesamowite odprężenie. To jest taka przestrzeń i takie miejsce, gdzie słyszysz tylko dźwięk wody i własnego oddechu. To czas na wyciszenie i relaks. To jest metafizyczne doświadczenie i mówię to jako instruktor i miłośniczka pływania. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy przebodźcowani wszystkim wokół, to miejsce na wyciszenie się i relaks dla umysłu.
Na koniec chciałabym dodać, bo to istotne dla kobiet, basen bardzo wzmacnia pewność siebie i chcę, by to bardzo wybrzmiało. Widzę jak moje klientki na pierwszych spotkaniach obawiają się, jak będzie odebrany ich wygląd fizyczny. Po kolejnych zajęciach orientują się, że nikt kompletnie na to nie zwraca uwagi, że wszyscy przychodzą na basen, by popływać i zrelaksować się, a nie oceniać innych.
Istotne jest to dla młodych dziewcząt, które często budują idealny wygląd na podstawie błędnych informacji z social mediów, a na basenie widzą, że kobiece ciała są różne. To też buduje w nich akceptację samych siebie i buduje pewność, że jestem idealna właśnie taka, jaka jestem. Kobiety są różne fizycznie i zaakceptujmy to.
To tak na zakończenie.