Napisanie CV, ale tak naprawdę dobrego CV, jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy stajemy przed pytaniem: jak najlepiej przedstawić swoje umiejętności i doświadczenie kiedy rekruter spędza nad każdą aplikacją średnio 6 sekund? Omówię dzisiaj kilka najczęstszych błędów, których warto unikać kiedy piszemy swój zawodowy życiorys. Pamiętaj, to Twoja wizytówka, dlatego niech będzie równie imponująca jak Ty sama!
Czyli jakich pułapek unikać?
Błąd 1: Zbyt skromnie
Od tego zacznę, bo my kobiety wciąż nie doceniamy swoich własnych osiągnięć! Nie bagatelizuj ich! Czasem skromność może działać na naszą niekorzyść, a wyjątkowe sukcesy znikają w morzu utartych zwrotów. Pamiętaj o tym, pisząc swoje CV – podkreśl swoje umiejętności i osiągnięcia z dumą! Zrobiłam, ukończyłam, zdobyłam, osiągnęłam! Podawaj liczby, procenty i konkretne przykłady. Widzisz różnicę? Pamiętaj o tym!
Błąd 2: Uwaga! Kłamstwo!
A-b-s-o-l-u-t-n-i-e nie kłam w CV! Poczynając od znajomości języka obcego, konkretnych programów, poprzez fikcyjne doświadczenie czy edukację, a na wymyślonych zainteresowaniach kończąc! Nie, nie i jeszcze raz nie! Pamiętaj, kłamstwo ma krótkie nogi, a podczas rozmowy czy nawet pierwszych dni pracy, wszystko wyjdzie na jaw. Bądź szczera, głównie wobec siebie.
Błąd 3: Im więcej stron, tym lepiej
Bądź konkretna i zwięzła! Jeśli ukończyłaś studia, nie wpisuj do CV liceum i gimnazjum, jeśli masz już bogate doświadczenie zawodowe, nie zamieszczaj pracy wakacyjnej sprzed 10 lat. Pisz tak, aby rekruter łatwo i szybko znalazł interesujące go informacje – wertowanie kilku stron w poszukiwaniu Twoich atutów może go skutecznie zniechęcić. Prawidłowy i „schludny” życiorys to Twoja wizytówka i pierwsza forma kontaktu z przyszłym pracodawcą.
Błąd 4: Nieodpowiednie zdjęcie
Jeśli zdecydujesz się dodać zdjęcie (tak, tak, wcale nie musisz tego robić) – pamiętaj, by było profesjonalne i podkreślało Twoją zawodową stronę. Są pewne rodzaje zdjęć, których koniecznie musisz unikać:
- selfie z przysłowiowym dzióbkiem,
- kiepskiej jakości/ rozmazane – upewnij się, że zdjęcie jest ostre i aktualne (!),
- całej sylwetki (z wakacji, imprezy, z koleżanką lub rodziną),
- wyciętej Ciebie z szerszego kadru, z nałożonymi filtrami czy efektami graficznymi – zdjęcie powinno być jak najbardziej naturalne i wiarygodne,
- w nieprofesjonalnym ubiorze (w stroju kąpielowym, dresie, imprezowej stylizacji, etc.). Wybierz zdjęcie, w którym wyglądasz adekwatnie, unikaj przesadnych ozdób, ekstrawaganckich fryzur czy zbyt intensywnego makijażu.
Błąd 5: Niedostosowanie CV do oferty pracy
To właśnie od ogłoszenia zależy jakie umiejętności wyciągniesz na wierzch w swoim życiorysie. Dopasuj swoje CV do konkretnego ogłoszenia, wybierz z oferty te wymagania, które spełniasz najlepiej i przygotuj przykłady sytuacji, którymi potwierdzisz ich posiadanie. Jak już wspomniałam, rekruter spędza średnio 6 sekund nad każdym CV – tak mówią badania wykorzystujące metodę mierzenia ruchu gałek ocznych. Jak się domyślasz, w tym czasie szuka informacji potwierdzających zbieżność Twoich kompetencji z wymaganiami stawianymi w ofercie pracy. Jeśli nic nie będzie grało, Twoja aplikacja zostanie odrzucona!
Błąd 6: Nieczytelność, błędy ortograficzne, nieaktualne dane, wymieniać dalej?
CV jest nieczytelne, układ poszczególnych rubryk jest przypadkowy, brak chronologii w edukacji czy doświadczeniu zawodowym, za dużo tekstu, różne czcionki, błędy ortograficzne, gramatyczne, nieaktualny numer telefonu czy adres e-mail lub co gorsza infantylna nazwa, typu kwiatuszek, buziaczek czy inny cukiereczek. Brzmi znajomo? Natychmiast zrób porządki w swoim życiorysie!
Błąd 8: Brak klauzuli RODO
Pamiętaj, że klauzula, którą załączysz do CV, musi być dopasowana do obowiązującego prawa. Często zdarza się, że firmy podają odpowiednią formułkę w ogłoszeniu o pracę – musisz ją wówczas załączyć do swojej aplikacji, aby została procesowana. Jeśli wysyłasz dziesiątki CV i nie ma żadnego odzewu – sprawdź czy przypadkiem nie pominęłaś tego elementu. Niejednokrotnie zdarza mi się otrzymywać aplikacje z klauzulą zawierającą nazwę innej firmy – bądź uważna i nie kopiuj bezmyślnie.
Tworzenie CV to sztuka, ale spokojnie, nie musisz być artystką, aby stworzyć efektowne, a co najważniejsze, efektywne CV. Unikaj wymienionych błędów, podkreśl swoje mocne strony i pamiętaj, że Twoja kariera to opowieść o Twoim sukcesie. CV to jej pierwszy rozdział – spraw, aby był fascynujący i zachęcił czytelnika do przeczytania dalszej części!
Powodzenia!
Agata @agata_rekrutuje