×

Do rozmowy o harmonii, spokoju i relaksie nie wyobrażałam sobie innej osoby niż ONA. 

Kobieta, która od wielu lat pracuje ze sferą psychiki, psychosomatyki i emocji. Absolwentka Ayurvedy i konsultantka Totalnej Biologii, uczestniczka wielu międzynarodowych kursów i warsztatów. Jej wewnętrzny work-life balance ze światem są doskonałym przykładem przemyślanej drogi życiowej, w której spokój i harmonia są istotnym elementem. 

Moją rozmówczynią w lipcowym cyklu ABC Zdrowej Niezależnej jest Aleksandra Szczepańska – https://www.instagram.com/asz.holistycznie/

 

AZ: Czym dla Ciebie, jako eksperta w dziedzinie emocji i holistycznego podejścia do życia, jest spokój, harmonia, relaks?

 

AS: Na wstępie pragnę zaznaczyć, że każda odpowiedź jest wynikiem moich obserwacji i osobistych doświadczeń. Moje wypowiedzi będą oparte głównie na mojej ponad 10-letniej  praktyce. Odejdę w swoich wypowiedziach od książkowych teorii.

 

Pytasz mnie o spokój, relaks…

Każdy ma inną definicję relaksu, poszukiwania spokoju i harmonii. To, co u mnie działa, nie koniecznie jest dla Ciebie. Jesteśmy odrębnymi jednostkami – inaczej żyjemy, inną mamy energię itd. Każdy musi zapytać siebie czego potrzebuje? Co mu daje radość? I nie zapominać o tym, że gdzieś tam wewnątrz nas jest dziecko, które pragnie czystej radości. Ale radości nie zawsze osiąganej przez narzędzia umysłu czyli kursy, szkolenia itd., tylko radości wrzucenia na luz.

 

AZ: A co myślisz o szeroko propagowanym haśle work-life balance ?

 

AS: Nie samą pracą człowiek żyje – tak bym odpowiedziała.

 

Może to banał i już mocno oklepane stwierdzenie, ale jesteśmy zewsząd pompowani byciem produktywnymi, byciem najlepszą wersją siebie. 

Tylko moje pytanie… czy bycie najlepszą wersją siebie jest bycie sobą? Niestety nie zawsze idzie to w parze. Więc powtórzę “nie samą pracą człowiek żyje”.

 

AZ: Jak rozpocząć drogę w poszukiwaniu harmonii, spokoju i relaksu ?

 

AS: Przede wszystkim musisz zwrócić się do siebie z pytaniami: czy ja od siebie uciekam, czy siebie słucham, czy wiem czego potrzebuję, czy wiem kim jestem i po co tu jestem na tym świecie? Czy żyję według swojego pomysłu na życie, czy jestem kalką życia innych? Czy mogę odpuścić i czy umiem odpuścić?

Musisz zacząć od pytań nie zawsze łatwych i prostych.

 

AZ: Jaka jest Twoja definicja spokoju, harmonii, relaksu – w jednym zdaniu.

 

AS: Spokój, to śwaidomość tego, kim jestesmy i znajomość samych siebie.

 

Harmonia to życie zgodnie z własnymi zasadami i przekonaniami – zgodnie i w prawdzie z sobą.

 

Relaks to luz, który winni jesteśmy sobie “wrzucić”.

 

AZ: Co robić, gdy nagle w pełni naszej harmonii, relaksu pojawiają się niespodziewane emocje?

 

AS: Z pewnością nie zamiatamy ich pod dywan. W pełni świadomie przyglądamy się temu, co do nas przyszło i odpowiedzialnie patrzymy co nam ta emocja pokazuje i o czym informuje. Słuchajmy wtedy siebie i swojego ciala. Patrzmy na nasze reakcje. Wiele osób mówi i zaleca omijanie emocji. Nie. Emocje są potrzebne. Nie ma złych emocji. Emocje po prostu są. 

 

AZ: Jak dbać o siebie w czasach, które wymagają od nas coraz więcej? 

 

AS: Nie ma jednej słusznej drogi w poszukiwaniu spokoju i harmonii. Każdy z nas jest inny i prowadzi inne życie. Czasem wystarczy godzina jogi czy medytacji, a czasem wyjście na siłownię, taniec czy wspinaczkę.

 

Zapytaj siebie czego potrzebujesz, i co daje Ci radość?

 

AZ: Urlopy tygodniowe czy kilkudniowe tripy? Co zalecasz?

 

AS: I tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi sobie na to pytanie odpowiedzieć sam. To też zależy od tego jak żyjemy. Jeżeli prowadzimy życie, w którym jesteśmy na co dzień zmęczeni to wtedy potrzebujemy wakacji od tego “życia” po to, by zregenerować się i wrócić do tego, co niekoniecznie jest naszym wymarzonym życiem. A jeżeli na co dzień jesteśmy pogodzeni z tym co mamy i w pełni szczęśliwi, to też nie potrzebujemy robić długich wakacji wtedy wystarczą kilkudniowe wypady.

 

AZ: A Ty jak odpoczywasz?

 

AS: Mam teorię, że każdy rok jest inny i każdy rok wymaga od nas innego zadbania o relaks i nasz komfort psychiczny. Czasem to czas z książką na leżaku, a czasem wycieczka w góry. Każdy sam musi znaleźć odpowiednią dla siebie formę relaksu i sposób poszukiwania spokoju i harmonii.

 

Rozmowę przeprowadziła Aleksandra Zeman – wolontariuszka FKN