×

 

Kobieta Niezależna to nie tylko Przedsiębiorczyni, Doskonały Pracownik, Etatowa Mama, Perfekcyjna Partnerka czy Oddana Przyjaciółka. 

To osoba, która jest świadoma jak WAŻNA jest i Ona sama, jej zdrowie, jej wygląd, jej samopoczucie. 

Kobieta Niezależna to KOBIETA, która wie, że aby zapalać innych sama musi płonąć, by inspirować innych musi zadbać najpierw o siebie, i by podejmować wyzwania potrzebuje siły, zdrowia i motywacji. 

Kobieta Niezależna bierze odpowiedzialność za swoje życie. Za jego kierunek i kształt. Odpowiedzialność jest jednym z elementów świadomego życia. Życia, które daje nam pełną decyzyjność w tworzeniu i kreowaniu.  

 

W tym artykule pragnę poruszyć kwestie bardzo mi bliskie – odpowiedzialności w stosunku do swojego zdrowia. My KOBIETY – Siłaczki stajemy do walki z wyzwaniami dnia codziennego, z aktywnościami, które obiecałyśmy sobie realizować i celami, które chcemy osiągnąć.

Aby nasza codzienność była pełna energii, uśmiechu i siły do działań musimy przede wszystkim stawiać swoje dobro na równi z dobrem naszej rodziny, partnera, dzieci.

 

 

Pomyśl o sobie, jak o najlepszej Przyjaciółce

 

A jak najlepiej zatroszczyć się o kogoś na kim nam najbardziej zależy, by był z nami najdłużej jak się da? 

 

Czego życzymy sobie najczęściej? 

I tu odpowiedź jest oczywista – ZDROWIE. 

Zdrowie jest najważniejszą wartością dla większości z nas. Najcenniejszą, a często tak zakurzoną i niedocenianą.

Potwierdzają to ludzie, którzy doświadczyli choroby, ludzie który ulegli nagłym wypadkom i potwierdzają to też wydarzenia ostatnich lat. 

 

Zdrowie to najcenniejszy DAR. 

 

A jak najlepiej zadbać o zdrowie – regularnie się badać.

 

Badania, czy o nich pamiętasz?

 

Profilaktyka zdrowotna według przyjętych definicji ma na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie

Gdy mówimy o profilaktyce nie można zapominać również o tym, jak ważne jest budowanie odpowiednich nawyków, stylu życia i przekonań, które skłaniają nas do odpowiedzialnego dbania o swoje zdrowie i wzmacniania postawy prozdrowotnej.

 

Dlaczego poruszam ten temat?

 

Nazywam się Aleksandra Zeman i od ponad 16 lat związana jestem z branżą medyczno- farmaceutyczną. Wiele lat przepracowałam w aptekach z pacjentami służąc im swoją wiedzą i troską. Dziś to ja szkolę farmaceutów, uczestniczę w sympozjach naukowych i występuję podczas konferencji medycznych. 

 

Podczas tych wielu spotkań, które miałam okazję odbyć oraz rozmów z farmaceutami i lekarzami potwierdza się jedno – fundamentem jest PROFILAKTYKA ❗

Wiem, że obecnie można się zgubić w gąszczu informacji “co i kiedy się powinno”. 

Dlatego pragnę ułatwić Ci to zadanie i  podpowiem Ci jakie badania są totalnym MUST HAVE, by rozpocząć jakąkolwiek aktywność, by móc cieszyć się zdrowiem, by być przykładem odpowiedzialnej Kobiety Niezależnej. 

 

Oczywiście można zdecydować się na pakiety badań, które oferuje nam prywatna opieka zdrowotna i przebadać się od stóp do głów, by mieć pewność co się ze mna dzieje i o co muszę się zastroszczyć. 

Jednak mam świadomość, że nie każdy ma możliwość korzystania z takich ofert.

Wyselekcjonowałam więc te najważniejsze badania, które uznałam poprzez pryzmat swojego wieloletniego doświadczenia za najbardziej istotne. 

 

Profilaktyka dla każdego 

 

Badania te należy wykonać raz w roku w celach profilaktycznych lub przed podjęciem się jakiegoś nowego wyzwania np. biegania. 

 

  1. Morfologia krwi 

 

Morfologia krwi jest jednym z najbardziej znanych badań krwi i najbardziej popularnym. Większość osób wie, że gdy coś dolega to warto zrobić morfologię. 

 

Jednak co tak naprawdę się za tym kryje? 

Najprościej mówiąc morfologia polega na badaniu erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, leukocytów, czyli białych krwinek i trombocytów, czyli płytek krwi.

Krew do badań pobierana jest z żyły, najlepiej w okolicach zgięcia łokciowego.

Otrzymując wyniki badań same cyfry nic pacjentowi nie mówią. 

Każde odstępstwo od przyjętej normy laboratorium zaznacza odpowiednio literą H – wysoki – ponad normę lub literką L – niski – poniżej normy.

 

Niepokojące wyniki należy skonsultować z lekarzem, jednak nie każde odstępstwo od normy jest przejawem choroby.

 

▶ Obniżony poziom erytrocytów może świadczyć o anemii, niedoborze żelaza, kwasu foliowego czy wit. B12 – szczególnie ważne u sportowców.

 

▶ Obniżony poziom hemoglobiny może wskazywać na anemię, a podwyższony o odwodnieniu organizmu – szczególnie ważne dla sportowców.

 

▶ Obniżony poziom leukocytów pokazuje, że w organizmie toczy się proces zapalny. Także długotrwały stres czy intensywny wysiłek fizyczny w postaci treningu może wpływać na ten wskaźnik.

 

▶ Obniżony hematokryt świadczy o anemii, a podwyższony o odwodnieniu organizmu – szczególnie ważne dla sportowców.

 

 

  • OB I CRP

 

OB – to odczyn Biernackiego. Badanie to pozwala na określenie szybkości opadania czerwonych krwinek. Czas opadania erytrocytów świadczy o stanie zdrowotnym organizmu. Badanie to wyrażane jest w mm/h (zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu ds. Standaryzacji w Hematologii ).

 

Przyjęte normy:

Kobiety do 50 r.ż. 6-12 mm/h

Kobiety powyżej 50 r.ż. do 30 mm/h

Mężczyźni do 50 r.ż 3- 8 mm/h

Mężczyźni powyżej 50 r.ż  do 20 mm/h

 

Pamiętaj jednak, że wartości referencyjne mogą się różnić w zależności od placówki, w której wykonujesz badanie co jest związane z  zastosowaną metodą badawczą do oznaczeń.

 

Podwyższony poziom OB może świadczyć o toczącym się stanie zapalnym organizmu tj. choroby reumatyczne, choroby wątroby, choroby tarczycy, choroby nowotworowe itd. Wszystkie te podejrzenia należy poddać dalszej diagnostyce, jeden czynnik nie da nam jednoznacznej odpowiedzi.

 

Jednak należy przypomnieć, że silny stres, ciąża, okres połogu czy miesiączka wpływają na podwyższone OB. Również antykoncepcja czy otyłość może wpływać na podwyższenie OB.

Obniżony poziom OB może świadczyć o niedokrwistości czy zaburzeniach krzepnięcia krwi.

 

▶ W przypadku osób oddających krew czy sportowców intensywnie trenujących proponowane są również badania poziomu żelaza i ferrytyny we krwi.

 

Obok OB drugim czynnikiem istotnym przy stanach zapalnych jest CRP. CRP to białko C-reaktywne. Czynnik ten wskazuje na toczący się szeroko pojęty stan zapalny w organizmie. 

 

Przyjęte normy:

Osoby zdrowe  – poniżej 5 mg/l

Podwyższony poziom należy skonsultować z lekarzem.

 

 

  • Poziom cholesterolu we krwi 

 

Przy badaniu poziomu cholesterolu otrzymujemy najczęściej 3 wyniki.

Cholesterol całkowity, Cholesterol HDL, Cholesterol LDL. 

Normy przyjęte przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne  wynoszą:

 

▶ cholesterol LDL poniżej 115 mg/dl tzw. zły cholesterol

▶ cholesterol HDL powyżej 70 mg/dl tzw.dobry cholesterol stąd wynik badania powinien być “powyżej” przyjętej normy –  pomaga chronić układ sercowo- naczyniowy przed chorobami

▶ cholesterol całkowity poniżej 190 mg/dl.

 

Na poziom cholesterolu wpływ mają takie czynniki jak nadmierna masa ciała, stres, brak sportu, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie, choroby.

 

Dlatego zalecane jest w tym przypadku uprawianie sportu, odpowiednia dieta oraz zachowanie równowagi życiowej – work-life- balance.

 

 

  • Poziom glukozy

 

Kolejnym ważnym czynnikiem do kontroli jest glukoza we krwi. 

 

Glukoza jest najprościej obrazując napędem energetycznym dla całego organizmu. 

 

Większość komórek potrzebuje glukozy by móc funkcjonować. 

Ważne u sportowców, gdyż jest motorem napędowym mięśni i mózgu.

 

Szczególną uwagę na poziom glukozy powinniśmy zwrócić gdy: towarzyszy nam uczucie ciągłego pragnienia, senność, nagły wzrost wagi ciała, osłabienie, omdlenia i ciągłe zmęczenie.

 

Badanie to wykonywane jest z próbki krwi:

 ▶ prawidłowa glikemia na czczo – 70 -99 mg/dl.

 

 

  • Badanie moczu

 

Badanie to jest bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej, gdyż dostarcza nam mnóstwa informacji na temat układu moczowego i powiązanych z nim organów. Jest to badanie nieinwazyjne dokonywane z próbki oddanego moczu. 

 

Jeśli intensywnie uprawiasz sport pamiętaj by zrobić przerwę przed badaniami  (zalecane nawet do 48 godzin), ponieważ u sportowców przetrenowanych często wyniki badań mogą odstawać od normy. 

 

Badanie moczu dostarcza nam takich informacji jak: poziom nawodnienia organizmu, toczących się infekcji w układzie moczowym, ciąży, choroby nerek, choroby wątroby, podejrzenie cukrzycy.

 

Gdy towarzyszą nam jakieś niepokojące objawy zawsze warto zrobić badanie moczu.

 

 

  • Tarczyca

 

Tarczyca jest to organ, który umiejscowiony jest w przedniej części szyi.

Wynik badań na tarczycę odczytujemy pod skrótem TSH. 

 

TSH jest to hormon wydzielany przez przysadkę mózgowa człowieka.

 

▶ przyjęta norma to 0,23 – 4,0 (wartości te mogą różnić się w zależności od np. wieku)

 

W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy zwrócić się do lekarza – endokrynologa.

Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które zauważyły u siebie m.in: zaburzenia nastrojów, wypadanie włosów, senność, ciągłe zmęczenie, wzmożoną potliwość, problemy skórne, zaburzenia cyklu miesiączkowania lub które planują powiększenie rodziny.

Najczęstszym schorzeniem występującym u kobiet to choroba Hashimoto (przyczyna niedoczynności tarczycy). Podczas rozmów z pacjentami, u których zdiagnozowano chorobę Hashimoto często słyszałam, że przyczyną był długotrwały stres, brak witaminy D3, złe odżywianie. 

 

 

  • Cytologia i USG piersi

 

I tutaj bardzo ważny temat dla każdej Kobiety Niezależnej. Myślę, że temat ten jest na tyle “głośny”, że każda z nas pamięta o regularnych badaniach. 

 

Temat ten zakończę jednym słowem BADAJMY SIĘ ❗

 

 

  • Znamiona

 

Wizyta u dermatologa powinna odbyć się po każdych wakacjach, w szczególności u osób, które zostały obdarowane dodatkowymi znamionami. 

 

❗ Pamiętaj, że nie każda zmiana jest niepokojąca. 

❗ Pamiętaj, aby chronić swoją skórę przed nadmiernym nasłonecznieniem.

❗ Pamiętaj, by używać kremów z filtrami.

❗ Zrezygnuj z wylegiwania się w solarium. 

❗ Pamiętaj, żeby regularnie oglądać swoje znamiona.

 

Poznaj metodę ABCDE:

 

A – Asymetria – kształ 

B – Brzegi – poszarpane, nieregularne

C – Kolor – niejednolity kolor

D – Wielkość (powyżej 6 mm)

E – Ewolucja – zmiany

 

 

  • Kontrola wzroku

 

Kolejnym ważnym elementem kontrolnym powinien być nasz wzrok. W dobie dzisiejszych czasów, korzystania z laptopów, iphonów, tabletów szczególnie powinniśmy zatroszczyć się o nasze oczy. Wizyty u okulistów powinny odbywać się regularnie.

 

 

  • Kontrola dentystyczna

 

Ostatnim punktem na mojej liście i wisienką na torcie jest wizyta u stomatologa. Tutaj kontrola wskazana jest co 6 miesięcy. Podczas takiej wizyty lekarz ocenia stan uzębienia i jamy ustnej, co pozwala na szybką interwencję w przypadku zmian. Nieleczone zmiany w uzębieniu zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy serca. Pamiętaj także, że krzywy zgryz wpływa na wiele schorzeń w organizmie.

Piękny i zdrowy uśmiech dodaje też pewności siebie 🙂

 

Kilka prostych badań, a jak wiele informacji można uzyskać.

 

Zdrowie jest najważniejszym darem. 

 

W tym artykule przeszłam przez badania, które powinna wykonać KAŻDA kobieta przynajmniej raz w roku by mieć pewność, że jest zdrowa.

Pamiętaj, że przykład idzie z góry.

Bądź Odpowiedzialną Zdrową Kobietą Niezależną i stań się przykładem dla innych.

Pomyśl o sobie, zadbaj o siebie.

 

Po pierwsze PROFILAKTYKA !