×

Rozmowa rekrutacyjna to kluczowy moment w procesie poszukiwania pracy. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto dobrze się przygotować do pytań, które najczęściej pojawiają się podczas takiego spotkania. Wiele z nich powtarza się podczas rozmów na różne stanowiska, bez względu na branżę. Przedstawię Ci dzisiaj 5 najczęściej zadawanych pytań – dobrze się do nich przygotuj i nie daj się zaskoczyć!

 

PROSZĘ OPOWIEDZIEĆ COŚ O SOBIE

To jedno z najczęściej zadawanych pytań, ale jednocześnie jedno z najbardziej podchwytliwych. Pojawia się z reguły na samym początku spotkania – warto więc mieć odpowiedź w małym palcu, by nie dać się zaskoczyć i niepotrzebnie zestresować już na wstępie rozmowy. Zadając je, rekruter chce poznać Twoją historię zawodową, umiejętności i motywację do podjęcia pracy. Połącz kropki, dopasuj swoje kompetencje do wymagań podanych w ogłoszeniu. Nie opowiadaj o sprawach prywatnych, a staraj się skupić na doświadczeniu związanym z ofertą pracy. W telegraficznym skrócie podkreśl osiągnięcia i umiejętności, które sprawią, że będziesz idealną kandydatką. 

Potraktuj to pytanie jak tzw. elevator speech, czyli krótkie, kilkuzdaniowe przedstawienie siebie. Wyróżnij się, mów językiem korzyści, czyli co przyszły pracodawca zyska zatrudniając Ciebie. Nie chodzi tylko o to co dotychczas robiłaś, co umiesz, jakie masz cechy charakteru, ale przede wszystkim co z tego wynika dla pracodawcy. Cała treść rozmowy rekrutacyjnej powinna mieć ukryty przekaz: „Czego jesteś obietnicą?” – dlaczego akurat Ciebie powinni wybrać? 

 

DLACZEGO ZDECYDOWAŁA SIĘ PANI APLIKOWAĆ NA TĘ OFERTĘ? (czyli w wolnym tłumaczeniu dlaczego chcesz u nas pracować?)

Przygotuj się na to pytanie, demonstrując swoją wiedzę o firmie i pokazując, dlaczego oferta pracy jest zgodna z Twoimi celami zawodowymi. To doskonała okazja, aby pokazać, że zainwestowałaś czas w poznanie firmy i zaprezentowanie dlaczego akurat to miejsce jest dla Ciebie odpowiednie. Jeśli nawiążesz do wartości firmy, które są spójne z Twoimi, chcesz rozwijać się wraz z nią i wiążesz swoją karierę z daną firmą, wiele zyskasz w oczach rekrutera. Być może odpowiada Ci elastyczny czas pracy lub możliwość pracy zdalnej, a może cieszysz się na samą myśl, że w końcu będziesz mogła wykorzystać swoją znajomość języka japońskiego? Sprawa jest banalnie prosta – dużo wiesz o firmie, robisz duże wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Da się zrobić, prawda?

 

JAKIE SĄ PANI MOCNE STRONY? (słabe strony wymagają osobnego komentarza 😊)

To pytanie pozwala rekruterowi ocenić, czy Twoje umiejętności i cechy pasują do wymagań stanowiska, a Tobie daje szansę na pokazanie się w jak najlepszym świetle 😊 Staraj się skoncentrować na mocnych stronach przydatnych na danym stanowisku – inne cechy wskaże doradca podatkowy, a zupełnie inne organizator eventów. Przeczytaj ponownie ogłoszenie i zastanów się, które cechy i umiejętności podane w wymaganiach posiadasz i jak możesz je podkreślić. Nigdy nie kłam i nie podawaj zalety, której nie jesteś w stanie poprzeć konkretnym przykładem. Możesz również opowiedzieć jak jesteś widziana oczami współpracowników, np. „koleżanki z pracy uważają mnie za osobę niezwykle skrupulatną, która ściśle trzyma się terminów wykonywanych zadań”. To z pewnością uwiarygodni Twoje słowa.

 

GDZIE WIDZI PANI SIEBIE ZA 5 LAT?

Tutaj wsadzę kij w mrowisko 😊 Mimo, iż po 3 latach pandemii znacznie ostrożniej zadaje się to pytanie, jednak wciąż się pojawia! W dobie tak szybko zmieniającego się świata, powstawania nowych zawodów, rewolucji w wielu branżach, nie jesteśmy w stanie przewidzieć co będzie za 3, 5, 10 lat. Bezsprzeczne jest jednak, że pytanie to pozwala rekruterowi zrozumieć, czy Twoje cele zawodowe są zgodne z długoterminowymi planami firmy. Podaj więc realistyczne cele, które pokazują Twoją ambicję i zaangażowanie w rozwój zawodowy, ale jednocześnie uwzględnij, że jesteś elastyczną osobą gotową dostosować się do zmieniających się okoliczności.

 

JAKIE SĄ PANI OCZEKIWANIA FINANSOWE?

To pytanie nieustannie spędza sen z powiek wielu kandydatów. Pada praktycznie na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Możesz podać konkretną sumę, która będzie Ciebie satysfakcjonowała (zostawiając pole do negocjacji) lub po prostu widełki – dla wielu osób, to bezpieczniejsza opcja. Absolutnie nie mów, że w chwili obecnej pilnie potrzebujesz pracy i przyjmiesz każde wynagrodzenie.

Jeśli pracowałaś już na danym stanowisku, z pewnością orientujesz się na jakie zarobki możesz liczyć, natomiast jeśli jest to dla Ciebie nowość, poszukaj informacji w Internecie, na forach, w raportach wynagrodzeń. Weź jednak poprawkę, że często podane sumy są uśrednione lub wskazane dla różnych regionów Polski.

Oczekiwania finansowe musisz odnieść do swoich kwalifikacji (umiejętności, wiedzy, doświadczenia), a nie do obecnej sytuacji finansowej. Nie wspominaj więc o inflacji, kredycie czy innych zobowiązaniach – rodzinnych lub finansowych.

 

Pamiętaj, że kluczem do udanej rozmowy rekrutacyjnej jest szczerość, pewność siebie i doskonałe przygotowanie. Nie zapomnijmy też o uśmiechu 😊 Bądź gotowa na te pytania, podkreślając swoje doświadczenie i umiejętności w kontekście wymagań danego stanowiska. Zobaczysz, że będąc przygotowaną, wzmocnisz swoją pewność siebie i zmniejszysz stres. Powodzenia!

Agata @agata_rekrutuje