Kobieta Niezależna w związku? Pojęcie skazane na straty? Wcale nie! Dzisiaj pokażemy Ci, jak budować niezależność we dwoje – będąc żoną, partnerką, dziewczyną!
„Po co mi facet, skoro poradzę sobie sama” – często właśnie tak postrzegany jest obraz Kobiety Niezależnej. Tej, która jest samowystarczalna, apodyktyczna i wyszczekana, a związek z nią wydaje się koszmarem.
Może nawet Ty uwierzyłaś kiedyś w te bajki.
Prawda jest taka, że zdrowy związek to taki, w którym samostanowisz o sobie jako jednostka. Co więcej, zdrowy związek to taki, w którym również Twój partner jest niezależny.
Jak uniknąć konfliktów w związku, zachowując swoją niezależność?
- Świadomość, co jest niezależnością, a co nią nie jest
Na początku warto uświadomić sobie, że to całkiem w porządku być niezależną od swojego partnera. Własne pieniądze, własne marzenia, własne inwestycje w edukację czy rozwój osobisty – to działania zapewniające Ci komfort, bezpieczeństwo i spełnienie. Wchodząc w związek, dalej pozostajesz tą samą Kobietą, która ma prawo posiadać swoje zdanie i realizować swój plan na życie.
Tak samo w drugą stronę, zachowaj balans. To że jesteś Niezależna, nie znaczy, że masz być samowystarczalną Zosią Samosią, która wszystko lepiej zrobi sama. Pozwól o siebie zadbać, daj się wyręczyć. No i pielęgnuj relacje!
- Kontrola swoich emocji i asertywna komunikacja
To normalne, że czasami emocje biorą górę – szczególnie, jeśli na czymś wyjątkowo Ci zależy. Musisz jednak uważać, bo gdy Ty gotujesz się w środku, na język nasuwa się wiele raniących słów: “Bo Ty zawsze…”, “Bo Ty jesteś…”, “Gdyby nie Ty…”.
Emocje potrafią przysłonić główny motyw rozmowy i co więcej, jeszcze bardziej zniechęcić partnera do omawianego tematu, a przecież nie na tym Ci zależy.
Jeśli trudno Ci kontrolować złość, gniew, frustrację to po prostu powiedz sobie “stop”. Zatrzymaj się, powiedz partnerowi, że potrzebujesz ochłonąć i wyjdź na spacer. Poukładaj swoje myśli i wróć z innym nastawieniem.
Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyrazić, co aktualnie czujesz i czego potrzebujesz.
- Wspólne podejmowanie decyzji
Posiadanie wyraźnej wizji związku oraz ustalenie wspólnych granic pomaga partnerom lepiej zrozumieć własne potrzeby. Pytając o zdanie i opinię Twojego partnera, okazujesz mu szacunek, a przede wszystkim angażujesz go w proces decyzyjny. Gdy decyzje są podejmowane razem – a nie narzucone – łatwiej jest do nich się później dostosować. Wspólne decyzje to również wspólna odpowiedzialność i wspólna satysfakcja z osiąganych celów.
To jak? Nie taki diabeł straszny, jak go malują? Podziel się z nami jednym wnioskiem, który nasuwa Ci się po przeczytaniu artykułu!