×

 

Rozmowa o pracę to nie są żarty. To, jak na niej wypadniesz może mieć znaczący wpływ na Twoją karierę zawodową. Musisz się do niej dobrze przygotować, więc nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę!

 

IDEALNY KANDYDAT NIE ISTNIEJE

 

Na wstępie chciałam Wam zdradzić tajemnicę – idealny kandydat nie istnieje!

Musisz zaprezentować się jako najlepsza z możliwych (czytaj dostępnych na rynku) kandydatek. Już sam fakt zaproszenia na rozmowę jest sukcesem, ale pozostali kandydaci będą również znakomitymi zawodnikami.

Pamiętaj, że na rozmowie rekruter porównuje Cię do innych kandydatów, ale oczywiście zestawia Twoje kompetencje z wymogami stanowiska. Jeden kandydat może mieć dużo większe doświadczenie, ale finalnie może zostać zatrudniony drugi, ponieważ bardziej istotne będzie posiadanie jakiejś konkretnej umiejętności czy cechy, np. będzie bardziej pasować do kultury organizacyjnej firmy.

 

Wszystko jasne, co dalej?

 

Przechodzimy do meritum. Przed Tobą najważniejsze zadanie, czyli przygotowanie do rozmowy – zarówno merytoryczne, jak i techniczne.

 

  • Znajdź informacje na temat firmy, do której aplikujesz

Czym się zajmuje, ile osób zatrudnia, kim są jej klienci, czy ma oddziały w innych miastach? Informacje znajdziesz w internecie, na stronie firmy, w zakładce „kariera” lub „o nas”, na portalach branżowych, LinkedIn, forach. 

Wydaje się to oczywiste, niestety wciąż wielu kandydatów nie wie czym zajmuje się firma, do której aplikowali. Taka gafa na samym początku rozmowy rekrutacyjnej negatywnie wpływa na dalsze postrzeganie Twojej osoby. Natomiast jeśli okażesz się doskonale przygotowana, zrobisz wrażenie osoby zaangażowanej, inteligentnej, entuzjastycznie nastawionej do podjęcia pracy w danej firmie.

  • Poszukaj informacji na temat konkretnego stanowiska pracy

Jeśli nigdy nie pracowałaś na tym stanowisku, warto, byś uzyskała na jego temat jak najwięcej informacji.

 

  • Dokładnie przestudiuj treść ogłoszenia

Tutaj chciałabym zatrzymać się na chwilę. Przeanalizuj krok po kroku wszystkie wymagania, zakres obowiązków, odpowiedz sobie na pytanie w jakim stopniu spełniasz oczekiwania pracodawcy – w zakresie wiedzy, doświadczenia, znajomości języków, uprawnień, itd. oraz kompetencji miękkich, takich jak cechy osobowości.

 

  • Jeśli w treści ogłoszenia coś jest dla Ciebie niejasne, poszukaj, dowiedz się co to znaczy – być może znasz to pojęcie, tylko pod inną nazwą?

 

  • Jeśli jest wymagana znajomość języka, jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie sprawdzona.

 

  • Sprawdź do kiedy należy aplikować na ofertę – nie prześpij tej daty! 

A już w ogóle to najlepiej nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę, dopieść CV i wysyłaj. Zdarzają się rekrutacje, kiedy na początku procesu pojawia się idealny kandydat (tak wiem, pisałam, że nie istnieje 😊), jest chemia, coś zaklika i kolejne CV wskakują na listę rezerwowych.

 

  • Jeśli w wymaganiach jest podane doświadczenie czy kompetencje, których BEZPOŚREDNIO nie wykorzystywałaś – zastanów się w jakich sytuacjach mogłaś mieć styczność z podobnymi obowiązkami, np. obsługa klienta – recepcja, kelnerka; negocjacje – każdego dnia w domu z dziećmi, w pracy, z klientami.

 

  • Wypisz na kartce wszystkie kompetencje jakie są niezbędne na tym stanowisku i zastanów się jakie sytuacje z przeszłości, Twoje doświadczenia, mogą potwierdzić ich posiadanie.

 

  • Przygotuj dokumenty – świadectwa pracy, certyfikaty, dyplomy, referencje

Warto przynieść na spotkanie, nawet na wszelki wypadek (ale tylko takie, które będą przydatne na danym stanowisku). Zabierz również kilka sztuk CV – nie wiesz ile osób będzie na spotkaniu, możesz ich pozytywnie zaskoczyć!

 

  • Zabierz ze sobą kalendarz oraz długopis

Weź ze sobą notes, coś do pisania – będziesz mogła zanotować ważne informacje. W notesie możesz sobie również zapisać wcześniejsze pytania do pracodawcy.

  • Przećwicz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne

W internecie możesz znaleźć szereg pytań, jakich możesz się spodziewać podczas rozmowy o pracę – zastanów się nad odpowiedziami, przećwicz przed lustrem lub poproś zaufaną osobę, by Cię przepytała. Możesz także nagrać się na kamerę lub dyktafon – zdziwisz się jak zachowujesz się w  sytuacjach stresowych. Warto to zrobić – rozmowa będzie jeszcze bardziej stresująca 😊

 

  • Przygotuj listę pytań do rekrutera

To okazja, by dowiedzieć się więcej na temat stanowiska oraz firmy, do której aplikujesz. Powinnaś zawsze mieć przygotowane pytania – świadczy to o Twoim zaangażowaniu, ambicji, pokazuje Twoje pozytywne nastawienie zarówno do samego stanowiska, ale również w szerszym kontekście do całej firmy.

 

  • Przygotuj czyste i schludne ubranie

Wiele mówi o człowieku, często wyraża jego osobowość: schludność, staranność, ale również niedbalstwo czy niechlujność. W zależności od branży mogą obowiązywać różne zasady ubioru – jeśli nie wiesz, postaw na klasykę: ciemne spodnie, spódnica, koszula, marynarka. Wyjątek stanowią zawody w branży modowej, kreatywnej, marketingowej, reklamowej oraz na niższych stanowiskach, gdzie proces rekrutacyjny jest znacznie krótszy, np. w pracy fizycznej.

Załóż ubranie, w którym dobrze, swobodnie się czujesz – żadnych sztywnych kołnierzyków i nowych, wysokich szpilek! 

Unikaj:

  • długich, w rażących kolorach paznokci
  • mocnego makijażu
  • głębokich dekoltów i krótkich spódniczek 
  • nadmiaru biżuterii oraz perfum
  • nie żuj gumy! 

 

  • Zarezerwuj czas na dojazd, jak i na samą rozmowę

Sprawdź trasę dojazdu na spotkanie i zarezerwuj sobie (więcej niż zwykle) czas, by się tam dostać. Bądź punktualna i przyjedź na miejsce około 10-15 minut przed czasem. Jeśli wiesz, że się spóźnisz, jak najszybciej uprzedź rekrutera.

I na koniec… zawsze pamiętaj o uśmiechu! 😊 Nic tak nie zjednuje ludzi jak otwarta postawa, komunikatywność oraz uśmiech właśnie.

 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.
A dobre przygotowanie zmniejszy stres towarzyszący takiemu spotkaniu, ponieważ wiesz czego się spodziewać. Gdy przećwiczysz odpowiedzi zarówno na podstawowe, jak i trudniejsze pytania, nabędziesz wprawy, pewności siebie, a także dystansu do całego procesu rekrutacji.

Powodzenia!

 

AGATA PAJDOWSKA 

 

Od 13 lat pracuje w agencji pracy tymczasowej. Swoją karierę zawodową zaczynała od stanowiska rekrutera, obecnie jest kierownikiem regionu i prowadzi kilka projektów rekrutacyjnych jednocześnie. Jak mówi: „na rekrutacji zęby zjadła”. 

 

Przez te wszystkie lata przeprowadziła ich tysiące. Ukończyła studia MBA ze specjalizacją HR, a także kursy z tematyki: prawo pracy, rekrutacja oraz Human Resources Business Partner. Obecnie uczestniczy w procesie szkoleń Master Business Training w Rowińska Business Coaching. Pasjonatka rozwoju osobistego, biegania oraz aktywnego stylu życia. 

 

Jako mentorka w ogólnopolskim programie „Womentoring FKN – Twoje wsparcie w drodze po pracę!”, pomaga uczestniczkom profesjonalnie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, aby pokazać się z jak najlepszej strony pracodawcy oraz z pewnością siebie opowiadać o swoich kompetencjach.

 

Jej miejsce w sieci: www.linkedin.com/in/agata-pajdowska-szczecin