Końcówka roku to czas refleksji, spokoju, podsumowań, a zarazem planowania i ustalania celów
i priorytetów na kolejne 366 dni. Oto lista 5 „prezentów” ode mnie dla Ciebie, które pomogą Ci w rozwoju Twojej kariery! Jakie umiejętności, nawyki, działania warto rozwinąć w nadchodzącym 2024 roku?
Prezent „Rozwój”:
- Rozwiń jedną, konkretną umiejętność w nadchodzącym roku.
- Zastanów się jakie kompetencje są wymagane na Twoim aktualnym lub wymarzonym (a może 2 w 1?) stanowisku? Może to być nauka języka, zdobycie certyfikatu zawodowego czy opanowanie nowego programu komputerowego? Zacznij od tej, która jest kluczowa dla Ciebie z perspektywy kariery zawodowej.
- Czytaj inspirujące książki, uczestnicz w webinarach (często bezpłatnych), szkoleniach, słuchaj podcastów i rozwijaj się, na zdrowie!
- Zrób listę swoich mocnych i słabych stron. Mocne podkręcaj, by wejść na poziom mistrzowski, a ze słabymi rozpraw się raz na zawsze!
- Wiele badań wskazuje na to, że kompetencje miękkie są kompetencjami przyszłości, które w pracy odgrywają coraz większą rolę. Umiejętności technicznych, znajomości przepisów, programów zawsze możemy się nauczyć, w wielu dziedzinach zastępuje nas sztuczna inteligencja, często roboty. Natomiast inteligencja emocjonalna, przywództwo, kreatywność, negocjacje, umiejętność pracy w rozproszonym, zmiennym środowisku pracy (VUCA) to między innymi kompetencje, które są szczególnie cenne na rynku pracy.
Prezent „Networking”:
Zbuduj i poszerzaj swoją sieć kontaktów zawodowych! Zachęcam Cię do uczestnictwa w szkoleniach, konferencjach, branżowych wydarzeniach, a także korzystania z LinkedIn. Być może osoby z najbliższego Ci otoczenia nie są związane z Twoją pracą czy branżą, nie mogą Ci doradzić, pomóc, nie możesz się od nich uczyć w interesującej Cię dziedzinie. Dlatego pamiętaj, by docierać do osób, do których warto dotrzeć. Jest to proces długotrwały, o który trzeba stale dbać i rozwijać, ale pod względem biznesowym nie ma nic lepszego! Otaczaj się ludźmi, którzy dbają o swój rozwój i idą do przodu, z pewnością pociągną Cię za sobą! Uważnie słuchaj, bądź otwarta, pozytywnie nastawiona do ludzi, nie zapominaj o zasadzie wzajemności – networking działa w dwie strony, nie polega tylko na braniu 😊 Co możesz zaoferować swoim kontaktom?
Prezent „Marka osobista”:
Buduj swoją markę osobistą! Daj się znaleźć! Stwórz/ zmień/ podrasuj swój profil w mediach społecznościowych, które są doskonałym narzędziem do budowania Twojej marki. Publikuj artykuły z Twojej branży, bierz czynny udział w konferencjach stacjonarnych oraz online, buduj wizerunek eksperta w Twojej dziedzinie. Bądź przy tym autentyczna! W pracy dotrzymuj ustalonych terminów, zgłaszaj się do nowych projektów, wywiązuj się z zobowiązań. Dbaj również o swój zewnętrzny wizerunek – Brian Tracy uczy, by wyrabiać nawyk ubierania się jak ktoś, kto zamierza osiągnąć sukces w życiu. Odpowiedni wygląd powoduje, że jesteś postrzegana jako osoba skuteczna, kompetentna i godna zaufania.
Prezent „Zdrowie dla kariery”:
- Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne w miejscu pracy. Nie jedz przed komputerem, dbaj o miłe towarzystwo podczas obiadu, planuj przerwy na świeżym powietrzu (ale nie na papierosa! 😊).
- Korzystaj z benefitów związanych ze zdrowiem oraz aktywnością fizyczną oferowanych przez pracodawcę. Umów się na badania, odśwież karnet na siłownię, znajdź kumpelkę do biegania czy codziennych spacerów. Regularna aktywność fizyczna jest nie tylko korzystna dla zdrowia, ale także pomaga w zredukowaniu stresu i poprawie nastroju. Znajdź formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność.
- Celebruj sukcesy, nawet te drobne!
- Dbaj o regularny i odpowiedni jakościowo sen (zła dieta, używki, niebieskie światło, które serwujemy sobie przed snem powodują jego słabą jakość. Brak snu może również negatywnie wpływać na zdolność radzenia sobie ze stresem, a tego nie chcemy, prawda?
- Planuj czas na relaks, pasje i hobby – wypoczęty i zadowolony pracownik, to najlepszy pracownik!
Prezent „Work-life balance”:
A może 2024 rok będzie tym właśnie rokiem, w którym postawisz na utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym? Jest ona kluczowa dla zachowania zdrowia psychicznego, fizycznego i ogólnego dobrostanu.
- Przestań odkładać pewne sprawy na później, po prostu zjedz tę żabę i idź dalej!
- Rozwijaj swoje pasje, naucz się odpoczywać, pielęgnuj relacje z bliskimi osobami.
- Określ, kiedy zaczynasz i kończysz pracę każdego dnia.
- Planuj swoje zadania i obowiązki z wyprzedzeniem. Dobrze zorganizowany plan dnia może pomóc w efektywnym zarządzaniu czasem i unikaniu chaosu.
- Zadbaj o regularne przerwy w ciągu dnia. Nawet krótkie odpoczynki mogą pomóc
w zresetowaniu umysłu i poprawie produktywności. - Unikaj Multitaskingu: Skup się na jednym zadaniu na raz.
- Zdefiniuj Priorytety. Określ, które zadania są najważniejsze i skup się na nich. Priorytetyzacja pomaga unikać poczucia przytłoczenia ilością obowiązków.
- Jeśli pracujesz w domu, w miarę możliwości oddziel miejsce pracy od przestrzeni prywatnej. To pomaga oddzielić sferę zawodową od życia domowego.
A co powiesz na to, by w 2024 roku zaplanować rozwój swojej kariery? Idealna do tego będzie, dobrze znana z ekonomii, analiza SWOT.
Rozpisz swoje:
S (strenghts) – mocne strony jak np. Twoja wiedza, doświadczenie, postawa, wszelkie osiągnięcia, sukcesy, wszystko co daje ci przewagę nad konkurencją. Jakie masz talenty, które możesz wykorzystać w swojej karierze zawodowej?
W (weaknesses) – słabe strony, czyli np. kompetencje, których potrzebujesz nabyć, by wskoczyć na kolejny poziom w swojej karierze zawodowej, Twoje nawyki, które musisz poprawić (stara znajoma prokrastynacja?), lenistwo, jednym słowem mówiąc to wszystkie ograniczenia, które hamują Twój rozwój.
O (opportunities) – szanse, które daje ci otoczenie – np. płatne/bezpłatne (!) szkolenia, webinary, dofinansowane w Twoim rejonie kursy zawodowe, nowe projekty w firmie, nowe inwestycje w Twoim mieście, a co za tym idzie nowe miejsca pracy, itp.
T (threats) – zagrożenia, które występują w Twoim bliższym (firma, branża, rejon) lub dalszym (inflacja, zawirowania polityczno-gospodarcze) otoczeniu.
Kiedy już zrobisz swoją osobistą analizę SWOT, będziesz mogła spojrzeć na swoje możliwości rozwoju kariery w całkowicie inny sposób, bez marudzenia, że się nie da, „nie uda” (o zgrozo!), nie ma sensu ruszać z miejsca. Jeśli rzetelnie ją wykonasz, zobaczysz które braki w kompetencjach trzeba nadrobić, które złe nawyki zmienić, co ulepszyć, by zrobić pierwszy krok w rozwoju zawodowym.
Życzę Ci samych wspaniałości, realizacji założonych celów, spełnienia marzeń i wielu sukcesów zawodowych w nadchodzącym 2024 roku!
Agata