Drogi Wyzwaniowcu!
Na bazie doświadczeń zebraliśmy i oddajemy w Twoje ręce pytania i odpowiedzi, które najczęściej nurtowały uczestników poprzednich edycji. Zaglądaj tutaj regularnie ponieważ FAQ będzie systematycznie uzupełniany o kolejne pytania, które będą pojawiać się w trakcie trwania Wyzwania. Jeśli po lekturze poniższego tekstu, nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zadaj je społeczności na grupie Wyzwanie Fundacji Kobieta Niezależna i/lub wyślij nam wiadomość na adres wyzwanie@fundacjakobietaniezalezna.pl – chętnie odpowiemy.
Możesz również anonimowo zadać swoje pytanie w ankiecie: bit.ly/WFKN-PytaniaDoFAQ
FAQ
Pytanie 1: Przeczytałam/przeczytałem już wszystkie książki wskazane w etapie, czy mogę przeczytać za to inną książkę?
Odpowiedź: Nie, do wyboru masz książki wskazane w zasadach Wyzwania. Wybierz pozycję, która najbardziej Ci się podobała i przeczytaj ją jeszcze raz, z dużym prawdopodobieństwem wyciągniesz zupełnie inne lekcje niż za pierwszy razem. Miłej lektury.
Pytanie 2: Jeśli komentarz pod postem poniedziałkowym umieszczam rano, a biegnę wieczorem to czy doliczam te wieczorne kilometry w moim komentarzu?
Odpowiedź: Nie, w poście powinna znaleźć się suma przebiegniętych kilometrów, które masz już za sobą. Przebiegnięte kilometry po porannym wpisie, wliczysz do komentarza pod postem w następny poniedziałek. Miłego biegania.
Pytanie 3: Wysłałam dowody 01.01 jednak okazało się, że mam w nich błąd. Czy mogę wysłać dowody jeszcze raz?
Odpowiedź: Tak, możesz, jeśli zmieścisz się w limicie czasowym na wysłanie dowodów. Wyślij dowody jeszcze raz używając tego samego adresu mailowego. Pamiętaj, że weryfikować będziemy dowody przesłane jako ostatnie.
Pytanie 4: Czy podczas biegania można włączyć pauzę w MapMyRun/ Strava np. kiedy mam czerwone światło lub sznuruję buty?
Odpowiedź: Nie, zgodnie z zasadami wyzwania trening musi się odbyć jednym ciągiem. Oznacza to, że nie można robić treningu na raty i nie można zatrzymać/zapauzować aplikacji w trakcie biegu. Podczas postoju na światłach lub w trakcie sznurowania butów czas aplikacji nadal upływa. Czas Twojego postoju wlicza się do treningu. Na zawodach biegowych nikt nie zatrzyma stopera specjalnie dla Ciebie.
Pytanie 5: Co jak po biegu okaże się, że nie zmieściłam/zmieściłem się w czasie (nawet o jedną sekundę)?
Odpowiedź: Musisz zrobić trening jeszcze raz, rozpoczynając nowy trening w aplikacji, jeśli zmieścisz się w czasie jesteś dalej w Wyzwaniu.
Pytanie 6: Czy mogę przekazać komuś telefon, aby zrobił za mnie trening, gdy jestem chora?
Odpowiedź: Nie, w Wyzwaniu bierzesz udział TY i to Ty mierzysz się z własnymi słabościami pokonując codziennie samego siebie i wykonując wszystkie zasady osobiście.
Pytanie 7: Czy mogę wykonać trening na bieżni w siłowni?
Odpowiedź: Nie, zgodnie z zasadami Wyzwania trening nie może odbyć się na bieżni, natomiast sami wybieracie piękne okoliczności przyrody, w których wykonujecie bieg na zewnątrz.
Pytanie 8: Czy wpis do zeszytu o wdzięczności może wyglądać inaczej niż podany w zasadach?
Odpowiedź: Nie, początek zdania o wdzięczności powinien zaczynać się od słów: „Dzisiaj jestem wdzięczny/wdzięczna za ….”
Pytanie 9: Co oznacza “sytuacja kryzysowa” przy Kole Ratunkowym?
Odpowiedź: Osobiście określasz, czym dla Ciebie jest sytuacja kryzysowa. Mogą być to okoliczności związane np. z obostrzeniami, kwarantanną itp. Pamiętaj, że w trakcie trwania etapu możesz wykorzystać tylko jeden okres na Krokomierzu. Potrzebną długość okresu określasz osobiście, nie wyznaczamy maksimum. Nie można kilku okresów Krokomierza przeplatać wielokrotnie z bieganiem.
Pytanie 10: Mój komentarz pod postem na Fanpage’u pojawił się o godzinie 0:01 – czy to będzie zaliczone?
Odpowiedź: Nie, zgodnie z zasadami Wyzwania wpis ma być opublikowany do godziny 23:59 w dniu pojawienia się postu.
Pytanie 11: Czy mogę biegać codziennie ten długi dystans?
Odpowiedź: Tak, nie ma limitu górnego dotyczącego kilometrów w bieganiu, pamiętaj jednak jeśli biegasz codziennie, aby codziennie zmieścić się w czasie wymaganym do krótszego dystansu. Nie będziemy wyliczać średniej. W praktyce oznacza to, że jeśli planujesz biegać dłużej, najlepiej wykonaj obowiązkowy trening do Wyzwania i zatrzymaj aplikację, a następnie włącz ją ponownie, jeśli tego potrzebujesz.
Pytanie 12: Mieszkam w Anglii – czy strefa czasowa ma znaczenie?
Odpowiedź: Wszystkie czasy, które są podane w tym dokumencie dotyczą strefy czasowej obowiązującej w Polsce – Central European Time (CET). Jeśli mieszkasz w innej, musisz dopasować się do Polskiej. Jeśli to nie jest dla Ciebie możliwe, nie realizuj Wyzwania.
Pytanie 13: Czy zapis w zeszycie dotyczący wdzięczności mam robić codziennie, jeśli biegam co drugi dzień, czy tylko po treningu?
Odpowiedź: Zgodnie z zasadami. Jeśli w grudniu masz zadanie zrobić wpis o wdzięczności codziennie, to wdzięczność zapisujesz codziennie pomimo, że biegasz i zapis o bieganiu robisz co drugi dzień.
Pytanie 14: Na Facebook-u mam inne nazwisko niż w adresie mailowym – czy to będzie zaliczone?
Odpowiedź: Tak, adres mailowy nie musi zawierać Twojego nazwiska.
Pytanie 15: Do notatek Wyzwaniowych planuję używać kalendarza książkowego. Czy jeśli na jednej stronie będzie wpis dotyczący tylko jednego dnia, to będzie zaliczone?
Odpowiedź: Potrzebujesz założyć osobny zeszyt wyzwaniowy. Na zdjęciu z zeszytu będą interesowały nas wpisy, a nie jeden wpis z jedną datą.
Pytanie 16: Nie zauważyłam i jedno zdjęcie zrzutu z ekranu do dowodów zapisało mi się w „png” – czy to będzie zaliczone?
Odpowiedź: Nie, zgodnie z zasadami Wyzwania dozwolona forma przesłania pliku to jpg.
Pytanie 17: Czy wszystkie 10 lekcji musi być widoczne na zrzucie?
Odpowiedź: Tak, na zrzucie mają być czytelne, wszystkie wymagane lekcje z książki.
Pytanie 18: Czy każda nazwa pliku do dowodów ma być z imieniem i nazwiskiem?
Odpowiedź: Tak, zgodnie z zasadami Wyzwania należy pliki nazwać swoim imieniem i nazwiskiem.
Pytanie 19: Mam tylko 5 zdjęć, a w formularzu jest miejsce na więcej – co z tym zrobić?
Odpowiedź: Wystarczy, że wyślesz 5, jeśli zawierają wszystkie wymagane informacje.
Pytanie 20: Czy na zrzucie z treningów mogą być widoczne pozostałe treningi, które nie liczą się do Wyzwania?
Odpowiedź: Jeżeli na Twoich zrzutach widać inne treningi, które nie zaliczają się do Wyzwania, skreśl je kolorem np. w programie Paint. To zdecydowanie ułatwi Zespołowi sprawdzanie i zapobiegnie pomyłce.
Pytanie 21: Czy mogę zrobić więcej kilometrów, jeśli mieszczę się w czasie?
Odpowiedź: Tak, ważne tylko, aby nie przekroczyć wymaganego w Wyzwaniu czasu.
Pytanie 22: Czy w podsumowaniu poniedziałkowym liczyć łącznie kilometry chodzone i przebiegane? Czy osobno?
Odpowiedź: W poniedziałkowym podsumowaniu zrób sumę kilometrów, które przeszłaś/przeszedłeś i przebiegłaś/przebiegłeś.
Pytanie 23: Czy będę miała zaliczone, jeśli czas wyszedł mi 25’01”?
Odpowiedź: Nie, zgodnie z zasadami Wyzwania musisz co do sekundy zmieścić się w regulaminowym czasie, nawet sekunda więcej dyskwalifikuje Cię z dalszego udziału w Wyzwaniu, chyba, że powtórzysz tego dnia bieg i zmieścisz się w czasie.
Pytanie 24: Jeśli ostatniego dnia miesiąca nie biegałam, to jak ma wyglądać trening następnego dnia?
Odpowiedź: Jeśli jesteś na pograniczu miesięcy a nie etapów, to pierwszego dnia nowego miesiąca biegniesz dłuższy dystans na określony czas wymagany w nowym miesiącu. W przypadku pogranicza etapów ostatniego dnia miesiąca danego etapu należy wykonać trening.
Pytanie 25: Czy jeśli w dniu, kiedy Wyzwaniowcy otrzymują wyniki realizacji etapu, nie otrzymałem wiadomości, to znaczy, że nie przeszedłem dalej?
Odpowiedź: Niekoniecznie. Sprawdź proszę spam/kosz, a jeśli nadal nie znajdziesz od nas informacji, to skontaktuj się z nami proszę na adres wyzwanie@fundacjakobietaniezalezna.pl
Pytanie 26: Czy zrzuty z ekranu z komentarzy pod postami na FanPage Fundacji mogą być zrobione telefonem, czy muszą być na komputerze?
Odpowiedź: Mają być wykonane tak, żeby wszystkie wymagane informacje znalazły się na zrzucie i były czytelne dla osoby sprawdzającej oraz w prawidłowym formacie.
Pytanie 27: Czy zamiast zrzutu z ekranu może być zdjęcie z ekranu w formacie JPG?
Odpowiedź: Tak, jeśli wszystkie wymagane informacje na zdjęciu będą czytelne dla osoby sprawdzającej.
Pytanie 28: Czy mogę biegać więcej niż 2 km, jeśli zmieszczę się wyznaczonym czasie?
Odpowiedź: Tak, pamiętaj jednak, że przy sprawdzaniu nie będziemy wyliczać średniej, jeśli przekroczysz czas.
Pytanie 29: Czy przez całe Wyzwanie można chodzić zamiast biegać, jeśli zmieszczę się w wyznaczonym czasie?
Odpowiedź: Tak długo, jak mieścisz się w czasie, możesz chodzić. Pamiętaj, że jeśli chcesz budować formę biegową na kolejne miesiące, to samo chodzenie może do tego nie wystarczyć.
Pytanie 30: Proszę o doprecyzowanie, w Wyzwaniu jest mowa o chodzeniu i bieganiu, czy dopuszczalne jest więcej dyscyplin, np. nording walking?
Odpowiedź: W wyzwaniu biegamy lub na początku chodzimy. Nordic walking, steper, bieżnia automatyczna są niedozwolone.
Pytanie 31: Próbowałam już kilka razy chodzić z aplikacją i po kilku metrach sygnalizuje, że nie ma sygnału GPS, a potem znów jest. Mimo to się czasem zapisuje wynik, a czasem nie.
Odpowiedź: Telefony z systemem android bardzo często optymalizują zużycie baterii i do tego stopnia, że wyłączają GPS i niektóre aplikacje. Można to zmienić/ wyłączając dla każdej aplikacji , tylko należy w Google poszukać instrukcji odpowiedniej dla swojego modelu telefonu. UWAGA, często trzeba zmieniać więcej niż jedno ustawienie, żeby osiągnąć efekt.
Pytanie 32: Jakiej aplikacji Krokomierz trzeba użyć korzystając z Koła Ratunkowego?
Odpowiedź: Nie wymagamy konkretnej aplikacji Krokomierza. Prawidłowy raport z Krokomierza powinien zawierać daty wykonania treningów wraz z ilością kroków, jakie w poszczególnym okresie pokonałaś/pokonałeś. Wybierz więc taką aplikację, na której będzie to widoczne.
Pytanie 33: Czy osobno mam liczyć oraz wpisywać do zeszytu kilometry przebiegnięte oraz kroki z Krokomierza w sytuacji kryzysowej?
Odpowiedź: Krokomierz podaje przybliżoną ilość kilometrów, więc można łączyć ilość kilometrów z obu aplikacji. Również w poniedziałkowym podsumowaniu można pisać łączną sumę kilometrów z obu aplikacji.
Pytanie 34: Czy jeśli biegam dłuższe dystanse, niż te przewidziane w Wyzwaniu, to do zeszytu wpisuję wszystko, czy tylko te kilometry wymagane w Wyzwaniu?
Odpowiedź: Do zeszytu możesz wpisać wszystkie kilometry, które pokonałaś/pokonałeś.
Pytanie 35: Jeśli mam aplikację ustawioną na bieganie, a w pewnym momencie przejdę na chodzenie, to czy muszę to zmienić w aplikacji?
Odpowiedź: Jeśli biegasz, to w aplikacji zaznaczasz bieganie, jeśli chodzisz – chodzenie. Natomiast jeśli w trakcie biegu potrzebujesz przez chwilę złapać oddech i będziesz szła jakiś odcinek, to nie musisz nic zmieniać w aplikacji.
Pytanie 36: Czy mogę sama wybrać aplikację wykorzystywaną podczas biegania tak, jak mogę to zrobić przy Krokomierzu?
Odpowiedź: NIE, jedynymi dopuszczalnymi aplikacjami jest MapMyRun lub Strava.
Pytanie 37: Pomyliłam się w komentarzu pod postem. Czy mogę go edytować, aby wpisać poprawną ilość kilometrów lub błąd ortograficzny?
Odpowiedź: Jeśli potrzebujesz zmienić cokolwiek w dodanym komentarzu, możesz to zrobić jedynie dodając nowy poprawny komentarz z właściwą treścią. Możesz to zrobić tylko w czasie przewidzianym na jego dodanie, czyli np. post poniedziałkowy do godziny 23:59 czasu polskiego.
Pytanie 38: Czy notatkę treningową mogę wpisywać na jednej stronie zeszytu a wdzięczność na drugiej?
Odpowiedź: Notatkę treningową oraz wszystkie wpisy, które dotyczą danego dnia (np. wdzięczność) wpisuj pod jedną datą (jak pamiętnik).
Pytanie 39: Aplikacja Strava w zestawieniach treningów pokazuje “moving time”. Czy rzeczywiście tak jest, że jak się przekroczy “elapsed time” w Stravie, to się odpada?
Odpowiedź: Zgodnie z zasadami Wyzwania trening musi się odbyć jednym ciągiem, a zatem każdego Uczestnika obowiązuje przestrzeganie czasu “elapsed time” (jaki aplikacja pokazuje podczas rejestrowania treningu) i nie może on przekraczać czasów podanych w zasadach. Natomiast do czasu “moving”, który pokazuje Strava w zestawieniach aktywności, należy podejść uczciwie, odpowiedzialnie i przezornie.
Jeśli ktoś zatrzyma się, żeby np. zawiązać buta, a czas leci dalej, to jest w porządku. Jeśli ktoś zatrzyma się (np. na rozmowę z sąsiadem) i czas nie upływa podczas rejestrowania treningu, to trzeba sprawdzić ustawienia z automatyczną pauzą, bo to już podlega pod nieprzestrzeganie zasad.
Jeśli czas w aplikacji upływa podczas „postoju” i aplikację wyłączymy przed upływem wymaganego zasadami czasu, to ten czas rzeczywisty (elapsed), który upłynął od wystartowania aplikacji, powinien się zgadzać z zasadami. Oczywiście najlepiej, jeśli czas rzeczywisty (elapsed) zgadza się z czasem ruchu (moving). To świadczy o tym, że nie było żadnych postojów i że aplikacja nie zgubiła sygnału satelitarnego.
Uczciwość w realizowaniu zasad Wyzwania leży po stronie Uczestnika. Po stronie Organizatorów zostaje weryfikowanie przesłanych dowodów według możliwości, jakie na dany moment daje wskazana zasadami aplikacja. Odpowiedzialność za ustawienia konta w aplikacji rejestrującej treningi również leży po stronie Uczestnika. Warto przezornie zdawać sobie sprawę, że Strava może nagle zmienić ustawienia lub może zakończyć działalność jak Endomondo i trzeba będzie przejść na aplikację MapMyRun, która pokazuje w zestawieniach czas rzeczywisty.
DRUGI ETAP
Pytanie 40: Czy komentarz pod wywiadem można umieścić od razu po przeczytaniu artykułu w dowolnym dniu lutego?
Odpowiedź: Nie można. Należy to zrobić w terminie przewidzianym w zasadach Wyzwania.
Pytanie 41: W zasadach na 2 etap jest w marcu zadanie: codziennie po przebudzeniu wypijasz minimum 3 szklanki wody. Czy możemy przez cały dzień pić te 3 szkl., czy musimy wypić to po przebudzeniu za jednym razem?
Odpowiedź: Można po przebudzeniu, ale nie trzeba wszystkich trzech od razu. Można też rozłożyć tę ilość na cały dzień. Na wszelki wypadek przy “wodzie” na luty i marzec usunęliśmy z zapisu zwrot “po przebudzeniu”. Przepraszamy za to niedopatrzenie.
Pytanie 42: Bieganie w drugim etapie zaczyna się 6 stycznia. Czy wpisy o wdzięczności robimy w zeszycie już od 1 stycznia, czy od 6-ego?
Odpowiedź: Można wdzięczność zapisywać również od 6 stycznia, czyli od momentu, gdy rusza bieganie.
Pytanie 43: Ile kartek z zeszytu należy wysłać w podsumowaniu dowodów na 2 etap?
Odpowiedź: 1 kartka, czyli 2 strony – wystarczy, że sfotografujesz otwarty na odpowiednich stronach zeszyt.
Pytanie 44: W lutym oglądamy 2 filmy i w zeszycie wpisujemy po 2 lekcje z każdego. A potem w zasadach jest formuła wpisu na FB: “W tym miesiącu obejrzałam filmy: …. Moje 2 lekcje z tych filmów to: ….” Czy na pewno mają być 2, a nie powinno być 4?
Odpowiedź: Zgodnie z zasadami w zeszycie zapisujesz łącznie 4 lekcje z filmów, natomiast w komentarzu pod postem z lekcjami zamieszczasz 2 lekcje.
Pytanie 45: Czy mogę w trakcie trwania Wyzwania zmienić aplikację rejestrującą treningi np. z MMR na Strava?
Odpowiedź: Możesz. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz przejść z jednej aplikacji na drugą, to możesz to zrobić również w trakcie trwania etapu. Pamiętaj tylko o maksymalnej ilości plików, jakie należy dołączyć do dowodów realizacji danego etapu.
Pytanie 46: Jedną z książek na styczeń jest „Kobieta asertywna”. Czy może być „Asertywna i spełniona”?
Odpowiedź: Może być! To ta sama pozycja tylko wydanie uzupełnione i wydane już po opublikowaniu Zasad na 2 etap.
Pytanie 47: W 2 etapie piszemy w zeszycie “pokonałam X km w X minut”. A jeżeli używam Krokomierza, to mam wyciągać średni czas, który poda mi aplikacja, czy wpisać ten czas, który sugeruje mi Krokomierz (ilość kroków z całego dnia i przypuszczalny czas, w którym je zrobiłam)?
Odpowiedź: W przypadku korzystania z Krokomierza należy wpisać taką ilość kilometrów (nie kroków) oraz taką ilość minut/godzin jaką pokazuje Krokomierz. Jeśli Krokomierz rejestrował odpowiednią ilość kroków między 8:00 a 20:00, to wpisujesz 12 godzin i ilość kilometrów jaką podaje aplikacja. Można zaokrąglać zgodnie z zasadami matematycznymi.
Jeśli jednym ciągiem wykonasz ilość kroków zgodną z zasadami, to wtedy możesz wpisać czas wykonania tego konkretnego treningu.
Dzień dobry, czy jeśli w kwietniu biegamy od 5.04 to czy wpisy do zeszytu o wdzięcznosci i wodzie robimy już od 01.04?
Może być od 5-ego kwietnia, czyli od momentu, gdy rusza bieganie.
A czy dyspozycja oszczędności to moja prywatna sprawa, a plik w Excelu jest podesłany mailem tylko pomocniczo, czy mam upublicznić, na co wydaję te pieniądze?
Nie wymagamy upublicznienia kwoty oszczędzania oraz celu oszczędzania.
Dzień dobry,
Czy w Stravie treningi mogą być zaznaczone jako prywatne? Na zrzucie listy treningów pojawia się wtedy kłódka przy wszystkich treningach zaznaczonych jako prywatne.
Pozdrawiam,
Ania
Mogą być prywatne. W tym etapie nie wymagamy inaczej. Nie wiadomo, jak będzie w kolejnych etapach.
Dziękuje! Wpadłam na to bo inaczej nie mogłam filtrować treningów i wszystkie nie mieściły się na zrzucie 😃
Mam problem, dzisiaj przygotwujac dowody do wysyłania z 3 etapu zauważyłam, że we wczorajszym wpisie poniedziałkowym pomyliłam ilość kilometrów. Teraz juz nie.moge edytować komentarza bo dopiero dziś to zauważyłam. Czy będzie to jakoś wpływać przy sprawdzaniu dowodów?
czy we wrzesniu moge wybrać czy biegam w dni nieparzyste ( i tym samym zakończyć 29 września) czy parzyste?
Obecnie korzystam z apilkacji MapMy Run. Czy w trakcie wyzwania mogę zmienić na Strava?
Tak. Dla bezpieczeństwa, możesz trening rejestrować jednocześnie na obydwu aplikacjach. Powodzenia!
Dzień dobry,
Brałam udział w 1 etapie, ale z powodu choroby musiałam przerwać 17 grudnia – zgodnie z zasadami nie wysyłam zatem moich rezultatów. Czy bez ukończonego 1 etapu mogę wziąć udział w 2, który startuje 6 stycznia 2022.
Nie mogę nigdzie znaleźć linka do dołączenia i nie jest to dla mnie jasne, chyba że gdzieś przeoczyłam tą informacje.
Dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 🙂
Pozdrawiam,
Agnieszka
Agnieszko, w drugim etapie rocznego Wyzwania oficjalnie mogą brać udział tylko te osoby, które otrzymały pozytywne zatwierdzenie wysłanych dowodów za pierwszy etap. Pozostałe osoby mogą kontynuować Wyzwanie nieoficjalnie. Cudownego i wartego wspomnień Nowego Roku. 🙂
Cześć, potrzebuje wiedzieć, czy pod hasłem Warzywa mieści się między innymi sałatka składająca się z samych warzyw, czy mogę dodać do niej przyprawy, jogurt/oliwę?